ANKARA HABERLERİ

Ankara’nın havası yerinde

Hürriyet Haber
31.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara İl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın, hava kirliliği konusunda Avrupa’daki bir çok başkente, Türkiye’de de bir çok ile göre çok iyi durumda olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondular yıkılıp, yerine doğal gaz kullanan yeni evler yapıldıkça kirlilik daha da azalıyor" dedi.

Hürriyet Haber

Ankara’nın hava kirliliği konusunda Avrupa’daki bir çok başkente, Türkiye’de de bir çok ile göre çok iyi durumda olduğunu belirten Özder, "Şehir merkezinde, ithal kömür mecburiyeti var. Kentsel dönüşüm projeleriyle de gecekondular yıkılıp, yerine doğal gaz kullanan yeni evler yapıldıkça, kirlilik daha da azalıyor" diye konuştu.

Özder, Çevre ve Orman Bakanlığının, her ilde Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarının bulunduğunu, Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığının Ankara Cebeci, Sıhhiye, Çukurambar, Demetevler, Bahçelievler’deki istasyonlarında da saatlik ölçüm yapıldığını kaydetti.

SIKINTI KIŞ AYLARINDA

Özder, Ankara’nın kükürtdioksit ile ilgili pek fazla sorunu olmadığını, ancak partikül madde konusunda biraz sıkıntı yaşandığını söyledi. Bu partikül maddelerin, daha çok Kasım ve Aralık aylarında sorun yarattığına dikkati çeken Özder, bu aylarda gerek havanın askıda kalması olarak tanımlanan "inversiyon", gerekse coğrafi konumdan kaynaklı bir kirlilik yaşandığını ifade etti.

Kış aylarında kaloriferlerin yanmasıyla birlikte partikül madde oranının arttığını ifade eden Özder, "Yine de bir çok ile göre Ankara’nın durumu çok iyi" dedi.

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMLERİ

Özder, kaçak kömürler sanayi atıkları ve egzoz gazlarını kontrol altına alarak hava kirliliğinin önüne geçilebileceğini ifade ederek, yeni mevzuat gereği Ankara’da artık "TS 12047" standardını sağlayan servislerin egzoz ölçümü yaptığını, istasyon sayısının da 65 olduğunu belirtti. Bu tip istasyonların sayısını artırma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Haluk Özder, "İstasyon sayısı mümkün olduğu kadar çok olsun, Ankara’daki insanlar bunlara ulaşmakta zorluk çekmesinler" dedi. Özder, bazı vatandaşların, söz konusu ölçümleri yaptırmayı ihmal ettiklerini ifade ederek, egzoz birimlerince yapılan denetimler sonucunda idari para cezasına çarptırıldıklarını hatırlattı. Özder, Ankara’da bu yıl ise (30 Haziran itibarıyla) 3 bin 520 aracın denetlenerek, 15 araç sahibine toplam 8 bin 85 YTL idari para cezası kesildiğini bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara’nın havası yerinde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı