ANKARA HABERLERİ

Ankara’nın gazına talip olana 10 yılda 50 bin abone yapma koşulu

Çiğdem TOKER
05.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 04.10.2007 - 21:51

Gökçek, EGO’dan ayrılan Başkent Doğalgaz A.Ş için "Alanında en karlı özelleştirmeyi biz yapacağız" dedi. Gökçek, şartnamenin hazır olduğunu, yazışmalar biterse Kasımda ihale açılacağını Aralıkta da sonuçlandırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Çiğdem TOKER

EGO’dan ayrılarak Başkent Doğalgaz adıyla lisans alan gaz dağıtım şirketin özelleştirilmesi için hazırlanan şartnamede, "Alıcı ilk 10 yılda 50 bin abone yapar. Bu rakamın yarısı da öncelikle Belediye’nin gösterdiği yerde olur" koşulu yer alacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Başkent Doğalgaz’ı iyi bir fiyata özelleştirirsek 850 milyon dolarlık Hazine’ye borcumuzu yılsonundan önce hemen ödeyebiliriz" dedi. Gökçek’in Ankara Hürriyet’e verdiği bilgiye göre Büyükşehir Belediye Meclisi ihale kararını aldı. Özelleştirme Yasası’nın "açık arttırma" maddesine göre yapılacak ihalenin Kasım ayında açılması bekleniyor. Niyetlerinin en geç Aralık ayında ihaleyi tamamlamak olduğunu belirten Gökçek, "Kesin tarihlerle kendimizi bağlamak istemiyorum. Çünkü yazışmalar, formaliteler biraz uzun" dedi.

HALKA ARZ UZUN SÜRERDİ : "Neden halka arz düşünmediniz?" sorumuza "Sürecin uzunluğu nedeniyle" yanıtını veren Gökçek, "Başkent’in gaz dağıtımı önemli bir prestij ve güç. Neden böyle bir güçten vazgeçiyorsunuz?" sorumuza "Belediyeler, daha doğrusu kamu kötü işletmecidir. Belediyeler işletmeci olmamalıdır" yanıtını verdi. Hazine’ye ve BOTAŞ’a toplam 850 milyon dolar borçları olduğunu söyleyen Gökçek, bu borcun ödenmesinin ardından kalan parayla altyapı projelerine kaynak ayrılacağını söyledi.

BÜYÜK GRUPLARDAN İLGİ FAZLA : Başkent Doğalgaz’ın özelleştirilmesine, Türkiye’ye doğalgaz satan Rus Gazprom, Zorlu Enerji, Aksa, Global gibi büyük gruplar ilgi gösteriyor. Gökçek, "Bu gruplardan sizinle görüşmeye gelen oldu mu?" sorumuza "Hayır bana gelen olmadı ve ben ilginin ve rekabetin büyük olacağını biliyorum" dedi. Ankara’nın yıllık konut ve işyeri gaz tüketiminin 1.7 milyar metreküp olduğunu, ancak serbest tüketicilerle birlikte bu rakamın 3 milyar metreküpü geçtiğini söyleyen Gökçek şöyle dedi: "Satışı olumlu etkileyecek birkaç faktör var. Doğalgaz tüketim miktarı, 2009’dan itibaren dağıtım şirketlerinin doğrudan gaz getirebilecek olması,fiyatın kanunda yer alması. Kanuna göre firma 10 yıl boyunda birim hizmet ve amortisman bedelini 0.05555 dolar metreküp karşılığı YTL olarak uygulayacak. Rakam olmasını biz istedik. Çünkü alan kişi önünü görmek istiyor. Aksi takdirde rakamlar çok düşüğe gidiyor."

Fiyat iyi çıkarsa 850 milyon doları trink diye Hazine’ye öderim

Başta dünya gaz devi Gazprom olmak üzere, büyük grupların katılması beklenen ihale şartnamesine "İlk 10 yılda 50 bin abone yapma, bu rakamın yarısında öncelikle belediyenin göstereceği yerlere götürme" koşulu konuldu. Gökçek, "İy fiyata satarsak, Hazine’ye 850 milyon dolar borcumuzu trink diye öderim" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara’nın gazına talip olana 10 yılda 50 bin abone yapma koşulu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı