ANKARA HABERLERİ

Ankara’nın Entelköy’ü

Rıza ÖZEL
27.09.2013 - 01:18Son Güncelleme :

Ankara’nın 40 kilometre uzağındaki Başayaş Köyü’nün terk edilen ilk yerleşimi, bir grup aktivistin kurtarıp turizme kazandırdığı Entelköy’ün konu edildiği filmdeki gibi kurtuluş yolu arıyor.

Rıza ÖZEL

Ankara’nın 40 kilometre uzağındaki Başayaş Köyü’nün terk edilen ilk yerleşimi, turizme açılmak için yatırımcı bekliyor. “Entelköy, Efeköy’e karşı” filminde Efeköy’ün terk edilen yerleşimini Ayşe Bosse’nin canlandırdığı Katrin’in önderliğindeki bir grup aktivist kurtarıp, “Entelköy” olarak turizme kazandırmıştı. Bu filmdeki gibi organik ve butik turizm için Başayaş’ın eski yerleşiminin çok uygun olduğunu iddia eden köylüler, restorasyona maddi güçlerinin yetmediğini ancak köyün yok olup gitmesine de gönüllerinin razı gelmediğini söyledi.

BELDİYE BÜTÇESİYLE OLMAZ

Köyün zaman zaman farklı etkinliklerle kullanıldığını ifade eden Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, eski Bayayaş’ta özel çekimler, belgeseller ve çocukların köy hayatını tanımaları için geziler yapıldığını söyledi. AB ve Kalkınma Ajansları’na da bu köyle ilgili projeler hazırladıklarını da açıklayan Başkaraağaç, “Buradaki köylünün cebinden çıkacak para veya bizim gibi bir ilçe belediyesinin bütçesi ile olacak iş değil. Ancak, turizm yatırımcıları veya devletin el atacağı projelerle Başayaş, Ankara’nın arka bahçesinde bir vaha olur” dedi.

ALTERNETİF TURİZM MERKEZİ

Başayaş’ın eski yerleşiminin restore edilmesiyle filmlere konu olan “Entelköy” kavramının gerçeğe dönüşeceğini, çeşitli sanat etkinliklerinin düzenleneceği bir turizm merkezi olabileceğini belirten Başkaraağaç, “Burası bir Türkmen ve Yörük köyü. Köy, bu kültürün yansıtıldığı konaklama tesislerinin yanı sıra yöresel yemeklerin sunulduğu restoranlar, çocukların kolayca dokunabileceği koyun, kuzu, at, eşek gibi hayvanlar, sebze-meyve bahçeleri, üzüm bağları ve şarap yapım alanları, at ve eşek gezinti sahaları, köy pazarı hatta safari alanarı ile bögede turizmde etkili bir yere sahip olabilir” diye konuştu.

YOK OLUP GİTMESİN

Başayaş köyü sakinleri ise, “‘Entelköy Efeköy’e Karşı’ filmindeki gibi birilerinin gelip eski köyümüzü kurtarmasını bekliyoruz” diye konuştu. Annesinin mezarının burada olduğunu ifade eden Emine Çal, “Köklerimiz burada yaşadı. Ama koca köy terk edilmiş ve gözümüzün önünde eriyor. Burası turizmle tekrar hayata dönebilir, canlanabilir” dedi.

YÜZ HANELİ HAYALET KÖY

Ayaş ilçesine 2 kilometre uzaklıktaki köyün ilk yerleşimi dağ eteklerinde bir vadide yeralıyor. Tarihi 500 yıl öncesine dayanan eski Başayaş, zamanla terk edilmiş ve 2 kilometre uzaklıkta ulaşımı daha kolay bir noktaya taşınmış. Kente olan göçün de etkisi ile tamamen boşalan köy, geçmişte Ayaş ilçesinin yaylası işlevini de yerine getirmiş. Bugün yaklaşık yüz hanelik eski Başayaş, bomboş. Köydeki evlerse Selçuklu izlerini taşıyor. Buradaki Ramazan Fakih Camii, Osmanlı dönemi yapısı. Köyde “Bahçe arası” diye anılan noktada ise Roma dönemine ait antik malzemeler bulunmuş.

KATRİN’İ BEKLİYOR

Ayşe Bosse, “Entelköy Efeköy’e Karşı” filminde Katrin karakterini canlandırmıştı. Filmde Katrin’in önderliğindeki bir grup Efeköy’ün terkedilen yerleşimini turizme kazandırmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara’nın Entelköy’ü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı