ANKARA HABERLERİ

Ankara’nın arıtma tesisi Ortadoğu’nun en büyüğü

Hürriyet Haber
16.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nde günde 765 bin metreküp evsel ve endüstriyel atık su arıtılıp, Sakarya Nehri’ne verilerek çevre kirliliğinin önüne geçiliyor.

Hürriyet Haber

ASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Belediye Katı Atık Şirketi (BELKA) Genel Müdürü İbrahim Gülerce, Başkent’e 40 kilometre uzaklıktaki Tatlar Köyü Mevkiinde yaklaşık 2 bin dönüm alan üzerinde kurulu Atıksu Arıtma Tesisi’nin ihtiyacı karşılayacak şekilde tam kapasite ile hizmet verdiğini belirterek, evsel ve endüstriyel atık sularının arıtımının son teknolojiyle yapıldığını söyledi.

Gülerce, günde 765 bin metreküp atıksu arıtma kapasitesine sahip tesiste, kurulacak yeni bir sistemle de ikinci bir arıtmanın daha yapılarak, bu suyun Başkent’in yeşil alan ve rekreasyon sulamasında kullanılacağını bildirdi.

Ankara’nın tüm pis suyunun tesiste temizlenerek, çevre kirliliği yaratmayacak şekilde Ankara Çayı kanalıyla Sakarya Nehri’ne verildiğini anlatan Gülerce, hem Ankara halkının hem de çevre halkın sağlığını doğrudan etkileyecek hastalıklara neden olabilecek kirliliğinin ortadan kaldırıldığını belirtti.

Avrupa’da ikinci

Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nin Ortadoğu’nun en büyük, Avrupa’nın da ikinci büyük tesisi olma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Gülerce, şunları söyledi:

"Tesis azot ve fosfor giderimi dahil, tam biyolojik arıtma amacına uygun genişletme olanağına sahip bir biçimde inşa edilmiştir. Atık su arıtma tesisinde yüzde 90’ın üzerinde arıtma yapılarak, iki önemli kirlilik parametresi için yönetmeliklerde belirtilen sınır değerlerin (AKM-Askıdaki Katı Maddeler için 30 mg/L, BOİ5-Biyolojik Oksijen İhtiyacı için 30 mg/L) çok altında değerler elde edilmektedir. Arıtılan atıksu Ankara Çayı’na deşarj edilmekte ve Sakarya Nehri’ne ulaşmakta, böylece nehirlerin ve havzanın korunması sağlanmaktadır.

Üretilen bu gaz hem kazanlarda ısınma amacıyla yakılmakta, hem de her biri 1,6 MW gücünde iki adet gaz motorunda elektrik enerjisi üretmek amacıyla kullanılmaktadır. Tesiste tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 80’i Biyogaz Güç İstasyonundan karşılanılıyor. Tesiste günlük ortalama 70-75 bin kw elektrik üretimi yapılmaktadır. Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi’nin 1998 yılından 2007 yılı sonuna kadar işletilmesi esnasında üretilen elektriğin hesaplanan maddi değeri yaklaşık 16,1 milyon dolar tutarındadır."Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara’nın arıtma tesisi Ortadoğu’nun en büyüğü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı