ANKARA HABERLERİ

Ankara Mimarlar Odası'ndan Havagazı Fabrikası'nın bilirkişi raporuyla ilgili açıklama 

DHA
02.08.2017 - 15:00Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

Muhammet BAYRAM-Mustafa TURAPOĞLU / ANKARA, (DHA) - BAŞKENTTE Maltepe Havagazı Fabrikası'nın yıkımının gerekli önlemler altında yapılmadığını öne sürerek, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvuran Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan Karakuş, "Açtığımız dava karşısında bilirkişi heyeti inceleme yaptı ve inceleme raporu açıklandı. Çünkü bilirkişi raporu diyor ki, 'asbest yönetmeliğinin gerektirdiği önlemler alınmadan mevzuata aykırı bir yıkım süreci yaşanmıştır' Bu ne demek? Yani bu süreçte gerçekten halkın sağlığını tehdit eden bir potansiyelin varlığına dikkat çekiyor" dedi.
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Karakuş, oda binasında, Ankara Tabip Odası'yla birlikte açıklama yaparak, yıkımı gerçekleştirilen Maltepe Havagazı Fabrikası'yla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlatan Karakuş, şunları söyledi: 
"15 Şubat 2017 tarihi itibariyle yine Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası olarak sizin karşınıza geçip 350 ton asbestli malzeme içeren Maltepe havagazı fabrikasının çok önemli bir tehdit olduğunu ifade etmiştik. Çünkü 350 ton asbestli malzemenin bulunduğu yapı hepimizin sağlığını tehdit eder boyutta idi. Tam bu açıklamadan 10 gün sonra Büyükşehir Belediyesi ciddi bir şekil önlem almadan 25 Şubat'ta elektrik santralini yıkmaya başladı. Ne karantinaya aldı ne de bizim iki odanın ifade ettiği asbest yönetmeliği ile ilgili çalışmaları yapmadan yıkıma başladı. Bu konuda da biz yüzey ölçümler aldırdık, belli noktalarda asbestin dağıldığını tespit ettirdik ve kurumlara, her yerlere başvuruda bulunduk. Suç duyurusunda bulunduk hatta binanın yıkımı ile ilgili idari mahkemeye dava açtık ve yürütmeyi durdurma kararı aldık. Bu süreç içerisinde özellikle kamuoyunda çıkıp yanıltıcı açıklamalar yaptı Büyükşehir Belediyesi"

BİLİRKİŞİ RAPORUNU AÇIKLADI
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Karakuş, açtıkları dava sonrası bilirkişi inceleme heyetinin yaptığı çalışmanın ardından inceleme raporunu açıkladığını belirterek, şöyle konuştu: 
"O gün bize 'halkı galeyana getiriyorsunuz', 'öyle bir şey yok' diyenlerin bugün oturup tekrar başlarını önlerine koymalarını ve vicdanlarının nezdinde kendirini bir daha değerlendirmelerini isteriz. Çünkü bilirkişi raporu diyor ki, 'asbest yönetmeliğinin gerektirdiği önlemler alınmadan mevzuata aykırı bir yıkım süreci yaşanmıştır' Bu ne demek. Yani bu süreçte gerçekten halkın sağlığını tehdit eden bir potansiyelin varlığına dikkat çekiyor"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara Mimarlar Odası'ndan Havagazı Fabrikası'nın bilirkişi raporuyla ilgili açıklama  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı