Dünya Haberleri

  Ankara McCain’den umudunu kesti

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  14.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray’a McCain’in seçilmesini tercih eden Ankara, ekonomik kriz yüzünden Cumhuriyetçi adayın şansının kalmadığını düşünmeye başladı. Obama’nın 7-11 puan gerisinde görünen McCain de, krizin kampanyasına zarar verdiğini kabul etti, "Ama biz oyunda varız. Halk bilgi, deneyim ve vizyon istiyor, biz de vereceğiz" dedi.

  CUMHURİYETÇİ Parti’nin ABD Başkan adayı John McCain’in, 4 Kasım’daki seçimde Beyaz Saray’ı ekonomik kriz yüzünden Demokrat Partili rakibi Barack Obama’ya kaptıracağı görüşü Ankara’da da hakim olmaya başladı. Türk yetkililerin, McCain’in kazanması konusunda umutsuz olduğu görülüyor.

  Hürriyet’in konuştuğu yetkililer, "Bu kriz, McCain’in kazanmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Ama yine de belli olmaz" diye konuştular.

  Bugüne dek bir tercih belirtmeyen Ankara’nın, arka planda John McCain’in kazanmasından yana olduğu biliniyor. Her iki kampaya ile de temas halide olan Türk yetkililer, Barack Obama’nın ABD Başkanı seçilmesi halinde, ikili ilişkilerde bir Ermesi tasarısı nedeniyle ciddi kırılma olabileceğinden çekiniyorlar.

  En son Gallup yoklamasına göre Obama’nın yedi puan gerisinde olan John McCain, Washington yakınlarındaki Arlington’da kampanya çalışanları önünde konuşurken, birkaç puan geride olduklarını kabul etti, ekonomik krizin son haftalarda kampanyasın zarar verdiğini de söyledi. Ancak McCain, halkın, bilgi, deneyim ve vizyon istediğini belirterek "Bunu da Amerika’ya vereceğiz. Bu oyunda varız" dedi.

  McCain’in mali krize karşı yeni ekonomik öneriler sunması da bekleniyor.

  Son Gallup yoklamasına göre, Obama yüzde 50 oy oranı ile John McCain’in yedi puan önünde.

  Clintonlar devrede

  New York Senatörü Hillary Clinton, önseçimlerdeki rakibi olan Demokrat Parti ABD Başkan Adayı’na sağlam destek veriyor. ABD’nin her köşesini dolaşan Hillary Clinton, halkı Obama’ya oy vermeye davet ediyor. Scranton’da konuşan Senatör Clinton, Başkan George W. Bush ve McCain için orta sınıfın önemsiz olduğunu belirterek, daha önce bir Bush’un bıraktığı ekonomik karmaşayı bir Demokrat Başkan’ın (Bill Clinton) onardığını, bu kez de, yine bir Demokrat Başkan’ın ekonomiyi düzelteceğini söyledi. Hillary Clinton, "Hiç kuşkunuz olmasın. Amerika bir kez daha Bushların küllerinden doğacak" dedi.

  Aynı toplantıya, eski Başkan Bill Clinton ve Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Adayı Joseph Biden de katıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı