ANKARA HABERLERİ

Ankara Kalesi önem kazanıyor

Hürriyet Haber
18.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Ankara Kalesi ve çevresinin, korunması ve yaşatılması görevinin bütün Ankara’nın borcu olduğunu söyledi. Başkan Tiryaki, eski Ankara’nın tekrar cazibe merkezi olduğunu ifade etti.

Hürriyet Haber

Cumhurİyetİn kurulduğu, başkentin köklü geçmişine ev sahipliği yapan Ankara Kalesi ve çevresi, unutulduğu ve göz ardı edildiği yılları geride bırakıyor. Son yıllarda restorasyon çalışmaları ve tanıtım faaliyetleri ile eski günlerine geri dönen kale, ziyaretçi akınına uğramaya başladı.

Restorasyon çalışması

Bu değişimin en önemli isimlerinden birisi de neredeys günün tamamını çalışarak geçiren, kendini eski Ankara’yı tekrar güzide bir yer yapmaya adayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki.İki dönemdir Altındağ Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Veysel Tiryaki için “Ofise hiç uğramıyor” desek yanlış olmaz. Çünkü o ofisinde oturmak yerine, belediyenin öncülüğünde yapılan restorasyon çalışmalarını yakından takip ediyor ve sokakta vatandaşla bir araya geliyor. Vatandaşın sıkıntılarını kendisinden dinleyen Tiryaki’nin en büyük hayali ise eski Ankara’yı tekrar ortaya çıkarmak. Cumhuriyetin kurulduğu, geçmişi milattan önceye dayanan Ankara Kalesi ve çevresinin, yıllar içinde göz ardı edildiğini ve unutulduğunu belirten Başkan Tiryaki, kaleye sahip çıkmanın bütün Ankaralıların borcu olduğunu söyledi.

Kaleyi yaşatmak Ankara’nın borcu

Tİryakİ, “Altındağ Belediyesi en eski şehir merkezinin içinde bulunduğu belediye. Buradaki kültür varlıkları bize miras bırakılmış. Gelecek nesillere aktarmalıyız. Yeni devlet burada kuruldu. Cumhuriyeti kuran insanların çalışma ofisleri, bakanlık binaları buralardaydı. Bütün bunları korumak ve yaşatmak Ankara’nın borcudur.” Eski Ankara bölgesinde yapılan restorasyon çalışmalarıyla, Altındağ’ın cazibe merkezi olmaya başladığını ifade eden Veysel Tiryaki, dışarıdan da çok sayıda yatırımcının arsa ve ev aldığını dile getirdi. Her yıl çok sayıda eski Ankara evinin yenilendiğini anlatan Tiryaki, yakın bir zamanda Altındağ’ın Ankara’nın ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olacağını vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara Kalesi önem kazanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı