Gündem Haberleri

  Ankara, Irak’ın “tutuklarız” restine karşı niye sessiz?

  Hürriyet Haber
  03.08.2012 - 14:31 | Son Güncelleme:

  ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretine tepki gösteren Irak yönetimi, çok sert açıklamalar yaparken, Ankara hâlâ sessizliğini koruyor.

  KIRIKKALE’YE GİTSE VİZE Mİ ALACAK?

  AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ömer Çelik Irak'ın Davutoğlu tepkisine yanıt verdi.

  Çelik bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarında, "Maliki Ankara'ya gelse Kırıkkale'ye geçmek için vize mi alacak?" diye konuştu.

  Çelik şunları söyledi:

  "Kerkük ziyareti önceden düşünülen bir ziyaretti. Erbil’e giderken Irak’tan hem uçuş izni hem de vize alıyorsunuz. Ziyaretten Irak hükümetinin bilgisi var. Irak içinde bir yerden biryere gitmeye vize gerekmiyor. Gittiğimiz yer Erbil’den 79 kilometre uzakta. Maliki hükümetine şunu söylemek isteriz. Ankara’yı ziyaret ederlerse sonra Kırıkkale’ye gitmek isterlerse istedikleri gibi gidebilirler. Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir bakanı ile ilgili böyle ifadeler kullanmak kimsenin haddine düşmez. Tutuklamayı da akıllarından geçirmemeleri gerekir. "

  Bağdat’tan yapılan “Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var” açıklamaları karşısında, Ankara’nın resmi bir tepki vermemesi kulislerde,“Dışişleri,gizli tuttuğu Kerkük ziyaretine Irak’tan bu boyutta bir tepki geleceğini tahmin etmiyordu. Bu nedenle sessiz kalarak konuyu soğutmaya çalışıyor” yorumlarına neden oldu.

   

  IRAK AYRI İZİN Mİ ALIYOR

  İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise şunları söyledi:

   

  “Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Erbil’e gideceğini biliyordu. Uçuş izni Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan alındı. Erbil’e gittikten sonra başka bir vilayete de gitmek yasak mı? Irak Dışişleri Bakanı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Ankara’ya gelirken uçuş izni alsa, İstanbul’a geçmek istediğin de ayrı uçuş izni mi alıyor sanki?”

   

  DIŞİŞLERİ’NDE KRİTİK GÖRÜŞME

  Bu arada Bağdat’tan Türkiye’ye yönelik eleştiriler sürerken, Davutoğlu şu saatlerde Irakiye lideri ve eski Başbakan İyad Allavi ile görüşüyor. Allavi, Ankara’nın gergin ilişkiler yaşadığı Irak Başbakanı Nuri El Maliki’ye karşı tutumuyla biliniyor.

   

   

   

  Ankara, Irak’ın “tutuklarız” restine karşı niye sessiz BAĞDAT’TAN DAVUTOĞLU’NA SERT TEPKİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı