ANKARA HABERLERİ

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kılıç: "Vekalet Kurbanlar Küçükbaş Olsun"

IHA
01.09.2015 - 11:17Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, vekaletle kurban kesen kurumların büyükbaşta yaşanan arz talep dengesindeki sıkıntıyı göz önünde bulundurarak küçükbaş hayvan kesimi yapmaları çağrısında bulundu.
Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, kurban sonrası kırmızı ette kriz yaşanmaması ve tekrar ithalata mecbur kalınmaması için vekaleten kurban kesen kurumlara bir çağrıda bulundu. Büyükbaş hayvan etinde arz-talep sıkıntısı olduğunu, kurbanlık hayvanlarda büyükbaşın yoğun olarak tercih edilmesi durumunda yıl sonuna doğru kırmızı ette krizin büyüyerek devam edeceğini belirten Kılınç, Türkiye’nin kurbanlık ihtiyacını öncelikli olarak küçükbaş hayvandan karşılaması gerektiğini savundu. “Büyükbaş ette meydana gelen arzın az talebin ise fazla olması nedeniyle bayramda kesilecek büyükbaş hayvanlar bayram sonrasında kırmızı et sektörünü sıkıntıya sokacaktır” diyen Birlik Başkanı Hasan Kılınç, “Vekelaten kurban kesen başta Diyanet Vakftı, Mehmetçik Vakfı ve Kızılay gibi kurumlar kurbanda küçükbaş hayvan kesimi yapmalı. Bu vatandaş arasında da küçükbaşa olan talebi artıracaktır. Eğer kurbanlık ihtiyacında önceliğimizi küçükbaş hayvana vermezsek ülkemizdeki kırmızı et sıkıntısı kurbandan sonra da devam edecektir. Sadece Diyanet Vakfı bu yıl 200 bin hisse vekaleten kurban kesimi gerçekleştirecek. Vekaleten kurban kesimlerinde koyun ya da keçi tercih edilmesi ülkemizin kurban politikasının bir parçası olmalıdır. Türkiye coğrafyası küçükbaş hayvan coğrafyası ise kurbanlık ihtiyacının da küçükbaş hayvandan karşılanması ülke kaynaklarımızın değerlendirilmesi ve kırmızı ette istikrar için büyük önem arz etmektedir” dedi.
Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi‘nin “Diyanet, küçükbaş kesimine yönlendirmek için fetva versin” açıklamasına da destek veren Kılınç, Türkiye’de yeteri kadar kurbanlık küçükbaş hayvan olduğunu söyledi. Kılınç, kırmızı et fiyatlarında artışın önüne geçmek için tek çarenin küçükbaş hayvan üretiminin ve tüketiminin artması gerektiğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kılıç: "Vekalet Kurbanlar Küçükbaş Olsun" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 11 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kılıç: "Vekalet Kurbanlar Küçükbaş Olsun" haberi güncellenecektir.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
30 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:06
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı