ANKARA HABERLERİ

Ankara Gökçek albümüne döndü

Deniz GÜREL
29.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Güleken şehrin dört bir yanındaki panolarda belediyenin reklamının yapılmasını sert bir dille eleştirdi. Güleken, "Gökçek şehri kendi fotoğraf albümüne çevirdi" dedi.

Deniz GÜREL

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken kentin dört bir yanında Büyükşehir Belediyesi’nin reklamının yapıldığı billboardları sert bir dille eleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ve AKP’nin bu billboardlarda açıkça reklamının yapıldığını savunan Güleken, "Hem Başbakan’ın hem Büyükşehir Belediye Başkanı’nın her vesileyle kendi reklamını yapmak için billboardları kullanması görevi kötüye kullanmaktır. Diğer partiler için de haksız rekabettir. Gökçek şehri kendi fotoğraf albümüne çevirdi" dedi.

Panolara gerekli paranın ödenmediğini savunan ihaleyi alan firmaya siyasi baskı uygulandığını iddia eden Güleken şunları söyledi:

Burada açıkça kamu yönetiminin ve gücünün kötüye kullanılması var. Hem Başbakan’ın hem Büyükşehir Belediye Başkanı’nın her vesileyle kendi reklamını yapmak için billboardları kullanması görevi kötüye kullanmaktır. Diğer partiler için de haksız rekabettir. Ankara’da 600’ü aşkın billboard var. Bu bir şirkete kiralanmış. Ama belediye şirket üzerinde siyasi baskı yaparak kendi reklamını yapıyor. Melih Gökçek’in boy boy resimlerinin yayınlanması ve

Açık bir suiistimal

AKP’nin çeşitli faaliyetlerinin bu billboardlarda sürekli olarak yayınlanması açık bir suiistimal. Yerel yönetim seçimleri yaklaşırken Melih Gökçek’in ve AKP’nin büyük boy resimlerinin yayınlanması objektif ve tarafsız yönetimin ihlalidir. Sürekli Melih Gökçek fotoğrafları yayınlanıyor. Gökçek Ankara’yı kendi fotoğraf albümüne çevirdi. Bu panolara 10 binlerce dolar ödemesi gerekirken belediyenin siyasi baskısını kullanarak bedavaya getiriyor.

Bir bedel ödeniyorsa bile ne kadar ödendiğinden de haberimiz yok. Aynı şekilde köprülerin üstlerine de reklam asmak siyasi etik açısından uygunsuzluklar içeriyor. Bir an önce bunun durdurulması lazım. Çünkü seçimlerin eşit, adil, demokratik bir mekanizma içinde geçmesini engelliyor."

Meclis’e taşıdı

Güleken ayrıca billboardlarla ilgili itirazını bu ay içinde toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’ne de bir yazılı soru önergesi sunarak taşıdı. Güleken soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

Tanesi 300 dolar olan panolar için Sayın Gökçek’in reklam için ne kadar süreyle yayınlanması sağlanmış ve Büyükşehir Belediyesi hangi miktarda para ödemiştir?

AKP ilanlarının yayınlanması ve Sayın Gökçek’in reklam ve ilanlarının yayınlanması için Büyükşehir Belediyesi’nden ihaleyle panoların işletilmesini alan firmaya bir siyasi baskı yapılmıştır?

2004-2009 yılları arasında Sayın Gökçek ve AKP ile ilgili ne kadar süreyle ve kaç panoda bedeli ne kadarlık reklam ve ilan yayınlanmış ve Büyükşehir Belediyesi ne kadar bedel ödemiştir bu firmaya?

Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyle verdiği 600’ü aşkın panoda Sayın Gökçek’in ve AKP’nin ilan ve reklamlarının yoğun olarak ve sürekli yayınlanması diğer siyasi partilere karşı haksız rekabet teşkil etmiyor mu?

Kaç yeni reklam panosu koymayı düşünüyorsunuz?

Döneminiz boyunca İzmir, Kırıkkale gibi diğer illere verdiğiniz ilan ve reklamların mali portresinin maliyeti nedir?

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara Gökçek albümüne döndü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı