"Erdinç Çelikkan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdinç Çelikkan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdinç Çelikkan

Ankara, enerjide dev zirveye hazırlanıyor

ANKARA, gelecek hafta Türkiye Enerji Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Son dönemde büyük önem kazanan enerjide izlenecek yol haritası da bu zirvede masaya yatırılacak.

Enerji bürokratları uzun zamandır bu toplantıyla ilgili deyim yerindeyse harıl harıl çalışıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın başkanlığında yapılacak zirveye sektörde rol alan tüm oyuncuların katılması bekleniyor.
Yol haritası netleşecek
 Benim de sonuçlarını merak ettiğim toplantıda enerji özelleştirmelerinde gelinen aşamanın yanı sıra izlenecek yol haritasının da ortaya çıkması bekleniyor. Enerji Zirvesi, fuar ve kongre merkezi olma yolunda ciddi adımlar atan Ankara’nın da Başkent oluşunun yıldönümüne denk geliyor. Dileğim, Ankara’da bu gibi büyük zirvelere yenilerinin eklenmesi... Çünkü başkent bunu fazlasıyla hak ediyor.

Unutulan kadınlar

GEÇENLERDE yayınlanan Kadın İşgücü Dağılımı Araştırması kadınların çalışma hayatında ne kadar geri planda kaldığını da gözler önüne serdi. Bu araştırmaya gore kadın milletvekilleri Meclis’te bile yalnızca 14.3’lük temsil oranına sahip.
Hatta, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na sahip erkek egemen Meclis’te hal böyleyken, devlet dairelerinde de durum farklı değil aslında. Araştırmaya göre bürokrasideki üst düzey yönetici kadınların oranı yüzde 7 gibi komik bir düzeyde kaldı.
Eşitlik böyle mi sağlanacak?
TÜİK verilerine göre nüfusun yüzde 49,8’ini (36 milyon 679 bin kişi) oluşturan kadınlar acaba bürokraside ve diğer alanlarda hak ettikleri değeri ne zaman görecekler? Ya da şöyle soralım, hep savunduğumuz kadın-erkek eşitliği böyle mi sağlanacak? Yaklaşık 37 milyon kadının bulunduğu ülkemizde bakanlıklarda bile 78 müsteşar yardımcısı varken bu rakam kadınlarda yalnızca 2 olarak görünüyor.
Lafla peynir gemisi yürümez
Bu istatistikler lafla peynir gemisinin yürümeyeceğini de ortaya koyuyor. Artık kadınların bürokraside daha fazla yer alması gerekiyor.
Kadına karşı şiddetin hala bitmediği ülkemizde kabinenin tek kadın bakanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül’ün “kadınlara pozitif ayrımcılık” ve şiddetin önlenmesi konusunda yapacağı çalışmalar da ayrıca bu bakımdan büyük önem taşıyor.

Denemeç’in eşi danışman oldu

BÜROKRASİDE hız kazanan atamaların bu defaki adresi Ekonomi Bakanlığı oldu. Hükümetin “çiçeği burnunda bakanlığında” açık bulunan Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne Uğur Öztürk atandı. İthalat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mesut Aslantaş olurken, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na, Bakanlık Müşaviri Musa Demir getirildi.
Ancak en dikkat çeken atama bakanlık müşavirliğinde yaşandı. Üç dönemdir Meclis’e giren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç’in eşi Simten Yahyaoğlu Denemeç ile Katade Bilal Özer, Ekonomi Bakanlığı Müşaviri oldu. Bu atamalarda hiç şüphesiz en çok Denemeç ismi tartışıldı. Ancak tartışmaları bir yana bırakıp, Denemeç ve Özer’in yeni görevlerinde ne yapacaklarını konuşmak daha anlamlı olur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI