Ankara Emeklilik AEGON oldu

Hürriyet Haber
22.10.2008 - 11:00 | Son Güncelleme:

Ankara Emeklilik A.Ş hisselerinin tamamını satın alan Hollanda merkezli hayat ve emeklilik şirketi AEGON'un Merkez ve Doğu Avrupa Üst Yöneticisi (CEO) Gabor Kepecs, Türkiye'de, yeni satışlarda 5 yıl içerisinde ilk 5'te olmayı hedeflediklerini bildirdi.

Kepecs, Ankara Emeklilik'in satın alınarak adının AEGON Emeklilik ve Hayat A.Ş olarak değiştirilmesi ve şirketin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, AEGON'un, Türkiye pazarında bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İnandıkları işin, yerel bilgi ve küresel güç olduğunu vurgulayan Kepecs, Türkiye'de de bunu uygulamaya ve kullanmaya özen göstereceklerini, iyi bir yönetim kadroları bulunduğunu belirtti.

Kepecs, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, 2005 yılından bu yana satın alma planları bulunduğunu ve planlar içerisinde en uygun pazarları arasında Türkiye'nin yer aldığını ve Türkiye'yi sürekli takip ettiklerini anlattı.

Satın alma düşünüldüğünde gelişen pazarlara bakıldığına dikkati çeken Kepecs, böyle bir ülkeye giderken, çok büyük bir firmayı alıp pazarda yer alma veya orta ölçekli ve değişim yaratılacağına inanılan küçük bir firmanın satın alınması seçeneklerini sıralayarak, kendilerinin her iki yolu da incelediğini ancak, baskın çıkan görüşün küçük firma satın alma şeklinde olduğunu ve iyi bir ekip yaratabileceklerine inandıklarını söyledi.

Kepecs, şimdiden 70 bin civarında sigorta sözleşmelerinin bulunduğunu kaydederek, 3-5 yıl önce Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'da başladıklarında hiç müşterilerinin bulunmadığını, bu açıdan karşılaştırıldığında çok daha iyi bir rakama sahip olduklarını anlattı.

Son dönemde bünyelerine kattıkları başka ülke olup olmadığının sorulması üzerine de Kepecs, geçen 3 yıl içerinde 2005'te Polonya pazarına girdiklerini ve hayat sigortasında en büyük 3'üncü, emeklilikte de 5. şirket olduklarını, 2004-2005 yıllarında Çek Cumhuriyeti'nde pazara girdikleri ve yeni satışta 7-8. sırada bulundukları, geçen yıl da Romanya'da emeklilik sektörüne giriş yaptıkları ve 130 bin civarında müşteriye ulaştıkları bilgisini verdi.

"OLASI BÜTÜN BÜYÜME FIRSATLARINI DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Gabor Kepecs, Türkiye'deki hedeflerine ilişkin olarak da, "Benim her ülkede olduğu gibi yeni satışlarda 5 yıl içerisinde ilk 5'te olmak gibi bir hedefim var. İyi bir yönetim ekibiyle zaten bunun olacağını kanıtlayacağım" dedi.
Kepecs, yatırımlara ilişkin olarak ise, "Eğer siz ilk pazarda ilk 5 oyuncu içinde olmak istiyorsanız, herhalde çok para harcarsınız" ifadesini kullanarak, "Olası bütün büyüme fırsatlarını değerlendireceğiz. (Satın alma konusunda) eğer bir fırsat olursa değerlendireceğiz" diye konuştu.

Bütün finansal kurumların etkilendiği bir ortamda herkesin satın alma ve birleşmelere temkinli yaklaştığını vurgulayan Kepecs, "Özellikle sermaye çok önemli bir konu haline geldi” dedi.

"TÜRKİYE İLK 2'DE OLACAK"

Kepecs, şu anki finansal sektöre bakıldığı zaman hiç kimsenin krizin neresinde olunduğunu söyleyemeyeceğine işaret ederek, basiretli yönetimin daha ileri adımlar atmadan önce mevcudu koruyacağını ve bunu riske atmadan en iyi şekilde ilerletmeye bakacağını söyledi. Kepecs, "Benim sabrım var. Acelemiz de yok. İlk önce bu şirketi geliştireceğiz ve zamanı geldiğinde tekrar harekete geçeceğiz" dedi.

"Önümüzdeki 1 yıllık süre içerisinde global olarak veya kendi bölgesinde en hızlı büyümeyi hangi ülkede görmeyi bekliyorsunuz?" sorusunu da Kepecs, "Eğer pazara bakarsam, hangisinin birinci olduğunu söylemek çok zor ama Türkiye'nin ilk 2'de olacağını söyleyebilirim. Fakat Polonya için de büyük umutlarım var. Türkiye, kesinlikle ilk 2 veya 3'te olacak" diye yanıtladı.

Gabor Kepecs, global krizin yurt dışındaki işlerini nasıl etkilediğine ilişkin bir soru üzerine de şunları kaydetti:
"Tabii ki her firma etkilendi. Biz bunun çok daha öncesinde sermayenin çok önemli olduğunu söylemiştik, o yüzden de sermaye artırımında riskleri çok iyi analiz ettik. Biz, bir banka değil, hayat sigortası ve emekliliklik şirketi olduğumuzdan dolayı nakit akışımızda bir problemimiz yok. Likidite açısından oldukça iyi bir pozisyondayız. Likiditenin fazla olması, bizi etkilemeyecek anlamına gelmez. AEGON'un yüzde 66'sı ABD'nin. Dolayısıyla ABD ekonomisinde olası yavaşlama, bizi de etkiler. Birçok güçlü yanımız var. Fakat bu ortamda her gün bir önceki günden çok daha farklı. Sermayemizi şu anda olduğu gibi güçlü konumda tutmak için bütün enerjimizi harcıyoruz. Grup olarak bu ortamda en iyi şekilde riski minimize etmeye çalışıyoruz. Fakat hiç kimse, son 20 yılın en iyi yılının 2008 olduğunu söyleyemez."

EĞİTİME 1 MİLYON YTL ÜZERİNDE BÜTÇE

AEGON Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Uğur Tozşekerli de, bireysel emeklilik sektörünün önümüzdeki yıl daralacağını ve insanların emekliliğe ayıracağı paranın azalacağını düşünmediğini ifade ederek, "Olası bir daralmanın ne kadar olacağını bile bilmiyoruz. Böyle bir daralma olacak mı, onu bilmediğimiz bir ortamda, insanların bireysel emeklilik sisteminden, krizden dolayı çıkacağına ben çok inanmıyorum. İş planımın hiçbirini buna bağlamıyorum" diye konuştu.

Tozşekerli, bireysel güvence danışmanları açısından kadrolarını yaklaşık yüzde 50 büyütmeyi düşündüklerini ve aktif çalışan danışman sayısında 450 civarını bulmayı planladıklarını kaydederek, önümüzdeki yıl eğitime 1 milyon YTL'nin üzerinde bütçe ayıracaklarını bildirdi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı