Dünya Haberleri

  Ankara’dan yeni formül

  Doğan ULUÇ / NEW YORK
  22.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, AB sürecinde en önemli engellerden birini aşmak üzere harekete geçti. Ankara, BM Genel Sekreteri Annan’a, 31 yıl sonra limanlarının Kıbrıs Rum gemilerine açılmasını sağlayacak bir teklif sundu. Tek taraflı olmadığı vurgulanan ve karşılıklı ödünler içeren teklifin, Salı günü kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Dışişleri teklifi doğrulamadı.

  TÜRKİYE, Birleşmiş Milletler’e 1975 Barış Harekatı’ndan beri Rumlara kapalı olan Türk limanlarının Kıbrıs Rum gemilerine açılmasını sağlayacak bir teklif sundu. Türkiye’nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ı dün makamında ziyaret ederek Ankara’nın 31 yıldır süregelen ambargonun kaldırılmasını içeren teklifini yazılı olarak iletti.

  Genel Sekreter Annan siyasi işler yardımcılarıyla konuyu inceleyeceklerini, akabinde tutumunu bildireceğini Büyükelçi İlkin’e ifade etti. Davos toplantılarına katılmak üzere New York’tan ayrılmadan önce Annan’la buluşan İlkin, basına herhangi açıklama yapmadı.

  BM’deki Kıbrıs Türk temsilciliği, bu girişim hakkında gerek KKTC yönetimi, gerekse Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’nden kendilerine bilgi gelmediğini açıkladı. Türk Dışişleri de teklifi doğrulamadı. Hürriyet’e konuşan üst düzey bir BM yetkilisi ise, Genel Sekreter Annan’ın sözkonusu teklifi aldığını söyledi. BM yetkilisi, "Türkiye, Gümrük Birliği’nin bir üyesi olarak limanlarını Rumlar’a açmak konusunda hukuki sorumluluk taşıyor. Teklifi ilgili taraflarla görüşeceğiz" dedi. Teklifin sadece Türk tarafından gelecek liman ambargosunun kaldırılması açılımından oluşmadığı, Rum kesiminin de vermesi öngörülen ödünleri içerdiği öğrenildi.

  BM Genel Sekreteri Annan, kendi adını taşıyan çözüm planının Kıbrıs Rum kesimi tarafından reddedilmesi üzerine arabuluculuk görevinden çekilmiş ve "Kıbrıs sorununa doğrudan müdahil olan liderlerde ciddi bir siyasi irade görmeden iyi niyet görevini üslenmeyeceğim" demişti. Türkiye’nin yeniden harekete geçmesi üzerine Annan’ın, Ankara’nın teklifini Kıbrıs Rum yönetimine iletip yanıtlarını aldıktan sonra, nasıl bir tutum izleyeceğini açıklaması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı