Gündem Haberleri

  Ankara’dan Rum yönetimine maç engelleme tepkisi

  ANKA
  14.07.2007 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, KKTC’deki Çetinkaya futbol takımı ile İngiliz Luton Town takımı arasında 11 Temmuz’da yapılması planlanan dostluk maçının Rum yönetimince engellenmesinin Kıbrıs’ta ileride varılacak bir çözümün ruhuna aykırı düştüğünü belirtti.

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, KKTC’de 11 Temmuz’da oynanması planlanan Çetinkaya-Luton Town dostluk maçının Güney Kıbrıs Rum Yönetimi girişimiyle engellenmesine tepki gösterildi. Açıklamada, engellemenin Kıbrıslı Türkler üzerinde yıllardır uygulanmakta olan insanlık dışı kısıtlamaların yeni bir örneği olduğu ifade edildi.

  Kıbrıs Türk halkının her zaman barıştan ve dostluktan yana olduğu, bu yöndeki iradesini 2004 referandumunda da gösterdiği kaydedilen açıklamada, Avrupa Konseyi’nin Kıbrıs Türklerine yönelik kısıtlamaların kaldırılması yönünde taahhütte bulunduğu, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da izolasyonların sona erdirilmesi çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

  Dostluk maçının engellenmesini “verilen bu sözler ile yapılan açıklamalara tezat” bir uygulama olduğu ifade edilen açıklamada, “KKTC’de yapılacak özel bir spor karşılaşmasının bu şekilde engellenmesi, Kıbrıs’ta ileride varılacak bir çözümün ruhuna ve 1960 Antlaşmaları’nda Kıbrıs Türkü’ne verilmiş olan haklara aykırı düşmekle kalmamakta, Kıbrıs Türkü’nü en temel haklarından birini kullanmaktan bir kez daha mahrum etmektedir” denildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı