ANKARA HABERLERİ

Ankara’dan dünyaya barış çanı

Oğuz DEMİR
23.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Birleşmiş Milletler ve Türk Japon Vakfı, Dünya Barış Günü dolayısıyla Botanik Parkı’nda “Barış Çanı” çaldı.

Oğuz DEMİR

Dünya Barış Günü sebebiyle Birleşmiş Milletler ve Türk Japon Vakfı, Botanik Parkı’nda “Barış Çanı” töreni düzenledi. Törene BM Türkiye Mukim Koordinatörü Shahid Najam, Türk Japon Vakfı Başkanı ve Dünya Barış Çanı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Tayyar Sadıklar, Japonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Keisuke Yamanaka, Japon Kültürünü Araştırma Derneği Başkanı Mükrem Erkin, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ile Ankaralılar katıldı.

Barış kararlığı sürüyor

BM Türkiye Mukim Koordinatörü Shahid Najam yapılan kutlamalarla, insanlığın barış ve güvenliğini sağlama, dünyayı ihtilaf, terör, savaş belalarından kurtarma ve sürdürülebilir insani kalkınma yolunu açma kararlılığının ortaya koyulduğunu belirtti. Barış çanını çalarak, dünyada barışı arzulayan milyonlarca insanın isteklerine tercüman olduklarını aktaran Najam, manevi anlamda insanlarla dayanışma içinde bulunduklarını kaydetti. Manevi, fiziksel ve maddi zararlara neden olan ihtilaf ve savaşların karşısında toplu olarak duracaklarına söz veren Najam, herkesi tüm dünyada sürdürülebilir barış mücadelesi yapma çağrısına davet etti.

Analar ağlamasın

Türkiye’de son zamanlarda sık sık “Analar ağlamasın” kelimelerinin söylendiğini hatırlatan Türk Japon Vakfı Başkanı ve Dünya Barış Çanı Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Tayyar Sadıklar, terör ve savaşlar devam ettikçe, anaların da ağlamaya devam edeceğinin altını çizdi. Dünyada birçok bölgede savaşların yaşandığını hatırlatan Sadıklar, son günlerde yeni bir dünya savaşına yol açılmak istendiğini kaydetti. İki önemli inancı karşı karşıya getirip çarpıştırmak istendiğini ifade eden Sadıklar, bu konuda hiçbir şey yapılmamasından yakındı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara’dan dünyaya barış çanı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı