ANKARA HABERLERİ

Ankara’dan “çıt” çıkmayacak

Hürriyet Haber
09.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gürültü kirliliğiyle mücadelede Ankara’ya özel önem verdiklerini söyledi. Bayraktar, “Başkenti istenmeyen ve hoşlanılmayan seslerden kurtaracağız. Bu seslerin Ankaralının üzerinde olumsuz etkiler yaratmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Hürriyet Haber

EN gürültücü ve en sessiz şehirlerin belirlenmesi için bürokratlarına talimat veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara Hürriyet’e yaptığı açıklamada gürültüyle mücadele çalışmalarında Başkent’in özel önemi olduğunu kaydetti.

Başkent’e özel önem veriyoruz

“Ankara, ülkemizin başkenti olarak gürültüyle mücadelede ayrı ve büyük pay alacaktır” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’nin kalbi olan Ankaramızın gürültüsüz ve huzurlu bir kent olması için elimizden geleni yapacağız.

Ankara gürültüden kurtulacak

Ankara’dan “çıt” çıkmayacak

Ankara’yı istenmeyen ve hoşlanılmayan seslerden kurtaracağız, bu seslerin Başkentlinin üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmesine izin vermeyeceğiz. Bu sesler insanın sadece işitme sistemini olumsuz etkilemekle kalmıyor.
Endüstriyel uygulamalar inşaat, ofis çalışması, ev yaşamı ve rekreasyonal etkinlikler gibi gürültü kaynaklarını önlemeye dönük çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bazen insan kaynaklı sesler bile huzursuzluk verici olabilir.

Gençlere “gürültü” uyarısı

İnsanlarımızın özellikle gençlerimizin bulunduğu ortamların gürültüsüne dikkat etmesi gerekir. Kahvehanelerden barlara kadar her mekanın gürültü durumu özellikle önemlidir. Müzik setleri, kulaklıkla dinlenen teyp ve radyolarla cep telefonları da insanlarımızın sağlık ve huzurunu etkileyebilir.

Huzurlu Başkent istiyoruz

Gergin ve huzursuz bir başkent değil; rahat, huzurlu ve verimli bir başkent hedefliyoruz. İnsanlarımızın kaliteli üretmesi kaliteli dinlenmesi Hükümet olarak amaçlarımızdandır Bakanlık olarak da bunun gereğini yapmaktan uzak durmayacağız.”

Gürültü haritaları hazırlanacak kentin sıcak noktaları belirlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde gürültü sorununun belirlenmesi ve önlemlerin alınması için gürültü haritaları çıkaracak. Bakanlık, böylece Türkiye’de yaşayan nüfusun gürültüden dolayı ne kadar rahatsız olduğunu belirleyecek. Avrupa Birliği onaylı projeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve belediyeler de destek verecek. Maliyeti 6 milyon 180 milyon euro olması beklenen projeye yıl sonuna kadar başlanması hedefleniyor.

Yollar daha sessiz olacak

Gürültü haritalarıyla, tespit edilen “sıcak noktalar” için gürültü eylem planları hazırlanacak. Çalışmalar ışığında gürültüyü azaltma çalışmaları yapılacak. Eylem planıyla, gürültüsü az olan makine, ekipman, cihaz ve araçların kullanımı özendirilecek. Trafiğin yönlendirilmesi, toplu taşımanın yaygınlaştırılması, hız kısıtlamaları, ses yalıtımlı duvarlar, az ses çıkartan yol kaplamaları, binalarda ses yalıtımlı pencereler ve duvarlar gibi önlemler alınacak.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara’dan “çıt” çıkmayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara’dan “çıt” çıkmayacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı