ANKARA HABERLERİ

Ankara’dan Big Bang’e yolculuk

Selma KASAP / A.A.
03.05.2010 - 00:00Son Güncelleme : 02.05.2010 - 20:26

Cern Atlas Deneyi Grubu Başkanı Dr. Christoph Rembser, Ankara Üniversitesi fizik öğrencilerine “Journey to the Big Bang” başlıklı bir konferans verdi. Rembser, “Türk enstitüleriyle de birlikte çalıştığım için çok şanslıyım. Türk araştırmacıların deneye katkısı çok önemli” dedi.

Selma KASAP / A.A.

“YÜZYILIN Deneyi” olarak gösterilen “Büyük Patlama”nın yapıldığı Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) ATLAS Deneyi Grubu Başkanı Dr. Christoph Rembser, Ankara Üniversitesi ile CERN arasındaki bilimsel işbirliği çerçevesinde Ankara Üniversitesi’nde fizik öğrencilerine “Journey to the Big Bang” başlıklı bir konferans verdi.

Rembser, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın 30 Mart’ta çalışmaya başladığını anımsatarak, “Mart’ın 30’undan beri ilk yüksek enerji çarpışmasının ışın demetini gördük ve bu manzara muhteşemdi” diye konuştu.

İlk veriler heyecan verici

Rembser, 2008’de hızlandırıcının tamir edilmesinin ardından geçen ay hadron çarpıştırıcısının mükemmel şekilde çalışmaya başlamasından memnuniyet duyduklarını dile getirerek, deneyin ilk verilerini görmenin bilim insanları için heyecan verici olduğunu söyledi.

Her gün deneye ilişkin beklenmedik birşeyler görmeyi umut ettiğini, bununla beraber sabırlı olduğunu da ifade eden Rembser, “Çünkü önce detektörümüzü çok iyi anlamamız lazım. Yeni ve olağanüstü bir şey görsek bile, belki hata yapmışızdır diye ölçümlerimizin doğru olduğundan emin olmalıyız. Önümüzdeki bir ya da bir buçuk yıl içinde deneyde çok önemli sonuçlar alamayabiliriz. (Bu süreçte bizi izleyin) diyoruz” diye konuştu.

Türklerin katkısı

Çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığına inandığını kaydeden Rembser, “Ancak bu beklediğimiz gibi olmayabilir, başka bir karakterde olabilir. Ama eminim ki bu parçacığa karşılık gelen bir şeyi bulacağız, yine eminim ki bunu bulacak detektör ATLAS’tır” diye konuştu.

Türk araştırmacılarının deneye katkı verdiğine işaret eden Rembser, şöyle devam etti:
“Türk enstitüleriyle de birlikte çalıştığım için çok şanslıyım. Türkiye’de İstanbul’u, Ankara’yı, Gaziantep’i ziyaret ettim. Türk araştırmacıların deneye katkısı çok önemli. Bazı Türk araştırmacılar da detektörün inşasına katkıda bulunuyor. Türkiye’den genç insanların CERN’e gelmesinden çok mutluyum. Genç insanlar işbirliği için çok önemli elçiler, çok önemli insanlar. Öğreniyorlar, arkadaş ediniyorlar, uzmanlaşıyorlar ve bunu ülkelerine geri götürüyorlar.”

Türkiye’deki hızlandırıcı

ANKARA Üniversitesi bünyesinde Türkiye için ilk olacak 4 hızlandırıcı tesisisin yer alacağı “Türk Hızlandırıcı Merkezi”nin kurulmasına yardımcı olmaya devam edeceklerini kaydeden Rembser, şöyle konuştu: “2006’da kurulum çalışmalarına başlanan proje çok önemli. Çünkü sadece parçacık fiziği deneyleri için değil, bu merkezden Türkiye’deki başka merkezlerin ve bilim alanlarının da yararlanacak olması, Türk meslektaşlarım için bir şans. Bu yolla, Türkiye’deki bilim her halükarda daha uluslararası hale gelecek, daha gelişecek. Meslektaşlarımın bu merkezin hayata geçirilmesi yönündeki çok başarılı çabalarından dolayı mutluyum. Bu bence bilimde ilerleme için en iyi yoldu ve onları tebrik ediyorum. Türkiye’deki fizikçilerin, uzun vadede bilimi daha yüksek seviyelere getirecek projelere yönelten bu vizyona, uzun vadeli bakış açısına, keşif ve girişim ruhuna sahip olmasını çok takdir ediyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara’dan Big Bang’e yolculuk haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Eylül 2017, Pazartesi
 • İmsak
  04:52
 • Guneş
  06:31
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:15
 • Akşam
  18:50
 • Yatsı
  20:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı