Gündem Haberleri

  Ankara’da ‘üst kata çıkın’ uyarısı yapıldı

  Hürriyet Haber
  11.09.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ölümlere neden olan yağışların önümüzdeki günlerde Türkiye’nin batı bölgelerinde etkili olacağı açıklandı.

  21 KİŞİ BURADA ÖLDÜ

  İKİTELLİ'DE SEL FELAKETİ

  SÜRÜCÜLER KURTARILMAYI BEKLEDİ

   

  ARAÇLAR YOLLARDA MAHSUR KALDI / VİDEO

  SEL SULARI GENÇ ADAMI BÖYLE YUTTU - VİDEO

  İstanbul’da bugün de sağanak yağış bekleniyor. Alt katlarda oturan Ankaralılar ise üst katlara taşınmaları için uyarıldı.

  MARMARA Bölgesi’ni etkisi altına alıp ölümlere neden olan yağışlar önümüzdeki günlerde tüm Türkiye’de etkisini gösterecek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye’nin batı bölgelerinin bugün yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini belirterek, yetkililer ile vatandaşları olası su baskınlarına karşı uyardı. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım da İstanbullulara yağışların bugün öğle saatlerinden itibaren gök gürültülü ve sağanak şeklinde tekrar görüleceğini açıkladı. Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın önceki gün yaptığı, “Beteri cuma günü gelecek. Önceki yağışlardan 1.5 kat fazla olacak” açıklaması içinse, “Böyle bir öngörümüz yok. Yarın geceki yağışın sel ve su baskını oluşturabilecek nitelikte olacağını tahmin ediyoruz” dedi. İstanbul Valisi Muammer Güler de, sel felaketiyle ilgili Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) yaptığı açıklamada, sel tehlikesinin henüz geçmediğini söylemiş, “Yağışlar tekrar artacak. Hafta sonu yoğun bir yağış İstanbul’u bekliyor. Allah bizi korusun diyorum” şeklinde konuşmuştu. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul açısından yağışların etkisini pazar günü kaybedeceğini söylerken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankaralılara ilginç bir uyarı yaptı. Gökçek, dün düzenlediği basın toplantısında, vatandaşları radyolara, gazetelere ilan vererek ve otobüslere duyurular asarak olası bir sel afetine karşı uyaracaklarını belirtti. Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Özellikle dere yataklarında oturanlar ve bodrum katlarında sık sık evini su basanlar bu 2 gün çok dikkatli olmalı. Gece yarısı aniden sağanak halinde gelebilecek yağmur ciddi sıkıntılar yaratabilir. Sel sularının geçeceği yerlerde bulunanlar, araçlarını dere yataklarına değil, yüksek yerlere park etsin.”
  Ankaralılara sele uykuda yakalanmamalarını tavsiye eden Gökçek, “Eğer ciddi bir tehlike bekliyorlarsa bir üst katta komşuda falan kalmalarında fayda var” şeklinde konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı