Gündem Haberleri

  Ankara’da IŞİD zirvesi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  08.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  IŞİD’in Peşmerge güçlerinin karşı koymasına rağmen Türkiye sınırını da tehdit edebilecek boyutta Kuzey Irak içinde ilerlemesi Ankara’yı harekete geçirdi.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine dün sabah erken saatlerde Irak ve Suriye’deki gelişmeleri ele almak amacıyla Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la bir araya geldi.

  ASKERİ ÖNLEMLER

  Yaklaşık 3 saat süren Dışişleri Konutu’ndaki toplantıda, IŞİD’in bölgede ilerlemesi üzerine Irak ve Suriye’de sahada yaşanan değişiklikler, olası bir toplu göç ve bunun beraberinde getireceği güvenlik önlemlerine karşı alınabilecek tüm önlemler ve senaryolar değerlendirildi. Komutanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır boyunca en kötü senaryoya karşı hazır olduğu bilgisini verdi. Savaş uçaklarının ve bir İHA’nın önceki akşam ve dün sabah Kuzey Irak’taki hareketliliği tespit etmek için keşif uçuşu yaptığı ileri sürüldü. Ancak Genelkurmay Başkanlığı bu iddiayı reddetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı