ANKARA HABERLERİ

Ankara Çocuk Kenti oldu çocuk olimpiyatı yapacak

Deniz GÜREL
11.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, gelecek seneden itibaren bayram kutlamalarının yanı sıra, dünyanın bir çok yerinden çocukların katılımı ile Çocuk Olimpiyatları düzenlenmesi kararı aldı.

Deniz GÜREL

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin şubat ayı olağan toplantısına, Çocuk Olimpiyatları damgasını vurdu.
Ankara Kent Konseyi, geçtiğimiz ocak ayında,  “Ankara’ya vizyon kazandıracak projeler geliştirilmesi” teklifi ile toplanmıştı. Kent Konseyi, Ankara’da, “Dünya 1. Uluslararası Çocuk Spor Oyunları” düzenlenmesi yönünde tavsiye kararı almıştı. Kent Konseyi’nin tavsiye kararı, belediye meclisinde gündeme geldi. Önergede, şu ifadelere yer verildi:
“Ankara, EXPO 2020’ye aday. Ankara’nın EXPO için teması, ‘Çocuklar geleceğimizdir ve çocuk şehri Ankara’ olarak belirlendi. Bu nedenle önümüzdeki 23 Nisan’ı, dünya çocukları için spor müsabakalarına öncülük yapacak olan Çocuk Olimpiyatları ile kutlayalım. Bu organizasyon için başta Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapılabilir.”

“Ciddi turist getirir”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konu hakkında, “Bu sene yetişmesi söz konusu değil. Ama bu 23 Nisan’da, Çocuk Olimpiyatları’nın başlangıcını yapalım. Olimpiyatlar için müracaat, Olimpiyat Komisyonu’na yapılıyor. Konuyu Gençlik ve Spor      
Genel Müdürlüğü ile konuştum. Yurtdışından çocukları getirmek de dahil, masrafları karşılamayı kabul ediyorlar. İyi bir işbirliği olacak, çok ciddi para ayırıyorlar. Yapacağımız protokol neticesinde, bundan sonra her sene Ankara, dünyanın Çocuk Olimpiyatları merkezi haline gelebilir. Çocuk Olimpiyatları, 23 Nisan’larda Ankara’ya ciddi turist getirir. Dünyada çocuk bayramı olan tek ülke Türkiye ve onun da başkenti biziz. Bu nedenle bu olimpiyat, Ankara’ya yakışır” diye konuştu.

Karaşar’a araç yardımı

Belediye meclisinde, ayrıca  Beypazarı’nın Karaşar bölgesine araç yardımı yapılması kararlaştırıldı. AK Parti Grup Başkan Vekili Ayhan Yılmaz ve CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, birlikte verdikleri önergede,  Beypazarı’nın Karaşar bölgesine araç yardımı yapılmasının, belediye meclisinde daha önce karara bağlandığını, ancak yardımın 10 aydır bir türlü gerçekleştirilmediğini belirtti. Önerge, oy birliği ile kabul edildi.

Fuar alanı Akyurt’ta

MECLİS çıkışında bir grup gazeteciyle sohbet eden Gökçek, Ankara’ya yapılması düşünülen fuar alanının yerinin belirlendiğine dikkat çekerek “Belediye meclisi kararı ile Akyurt’a dönünce hemen sol tarafta, havaalanının bitişiğinde olan hazine ve şahıs arazileri, fuar alanı olarak ilan edildi. Sekiz ayrı kamu kuruluşu bir arada orayı kuracağız veya kurduracağız” dedi. Expo ve Bilişim Vadisi ile ilgili taleplerinin halen geçerli olduğunu ifade eden Gökçek, Ankara Metrosu’nun Ulaştırma Bakanlığı’na devrine ilişkin olarak ise “Metro, belediyeden daha çıkmadı. Kapıda, çıkmak üzere. Bu ay sonuna kadar inşallah çıkar” diye konuştu.


Ankara’ya yakışır

Ankara Kent Konseyi’nin aldığı tavsiye kararının ardından Meclis’e taşınan Çocuk Olimpiyatları için önümüzdeki yıl büyük bir hazırlık yapılacak. Başkan Gökçek, “Bu sene yetişmesi söz konusu değil. Ama bu 23 Nisan’da, Çocuk Olimpiyatları’nın başlangıcını yapacağız ve Olimpiyat Komitesi’ne başvuracağız” dedi.
Gökçek, “Konuyu Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile konuştum. Yurtdışından çocukları getirmekte dahil, masrafları karşılamayı kabul ediyorlar. İyi bir işbirliği olacak, çok ciddi para ayırıyorlar. Ankara, dünyanın Çocuk Olimpiyatları merkezi haline gelebilir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ankara Çocuk Kenti oldu çocuk olimpiyatı yapacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı