"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi tamamlanmalıdır

TÜRK resminin ustalarından dostum Turan Erol’dan Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi ile ilgili çok önemli bir e.posta aldım.

Önce bu müzenin durumu belirten satırları okuyalım:

"Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin gerçekleşme sürecine girmesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kültür alanındaki en büyük eksikliklerinden biri giderilmiş olacak diye seviniyorduk. Bu müzeyle yalnız Ankara değil bütün ülke yaşayan, etkin, her türlü ulusal ve uluslararası etkinliğe gönül rahatlığıyla açılabilecek, donanımlı ve her an hayata katılan bir sanat ve kültür ocağına kavuşacaktı. Korkarım hevesimiz kursağımızda kalacak. İnşaat üç yıldan beri yerinde sayıyor. Hükümetin 2002 yılı sonuna doğru, yüzde yetmişi inşa edilmiş bulunan müzeyi bir an önce tamamlatıp hizmete sokma iradesini göstermesini beklerken şimdi kulağımıza kar suyu kaçıran haberler alıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ’Atatürk Kültür Merkezi Alanları’ ve bu alanın bir bölümü olan dördüncü bölgedeki binalar, dolayısıyla Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi üzerindeki tasavvur ve hesaplarına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı ikna etme girişimleri yetmiyormuş gibi, şimdi de Adalet Bakanlığı’nın bu bölgeyle sınırdaş olan Adalet Sarayı’na ek bir bina yaptırmak için müze alanına on iki metre girecek ve bu alandan 25.367 m2’yi işgal edecek olan bir projeyi gündeme getirdiğini öğreniyoruz.

Bu proje Büyükşehir Belediyesi’nce ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca da onaylanmış bulunmakta. İşin garip yanı da bu onay kararlarının Milli Komite’nin 11.07.2005 tarihli 18. toplantısının 2 numaralı kararına uygun olduğu da iddia ediliyor. Atatürk Kültür Merkezi Alanı sınırları ve kapsamı 2302 sayılı yasa ile saptanmıştır. Milli Komite’nin bu yasaya aykırı bir karar alması düşünülemez. Kaldı ki Milli Komite’nin 18. toplantısının 2 numaralı kararında Adalet Sarayı ek inşaatının Adalet Bakanlığı’na ait olan açık otopark alanında gerçekleştirilmesi açıkça belirtilmektedir. Ne var ki Adalet Bakanlığı bu alanla yetinmeyip sınırı aşmakta beis görmemektedir."

* * *

1ÇAĞDAŞ SANAT MÜZE’lerimizin durumunu çokça yazıyorum. Ne yazık ki durumlarının iyileştirilmesi için ne devletten, ne yerel yönetimlerden, ne özel kurumlardan bir yardım haberi geliyor.

Turan Erol’un bu yazısı müzelerin onarılmasını, açılmasını, onların yeni binalara kavuşmasını isteyen, oradaki koleksiyonların sergilenmesini bekleyen herkesi çok üzecek .

Üstelik düşünün başkentin onur duyacağı, sanatsal yapılarından biri olacak bir binayı bir yandan belediye bir yandan Adalet Bakanlığı kemirmekte.

Turan Erol’un gönderdiği fotoğraflar, mimari ve kültürel yanlışlığın derecesini yeterince belgeliyor.

Ankara Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin bu binaya uygunluğu konusunu kimse tartışmıyor.

Tarihi kimliğinin müzeye yakıştığı konusunda kimsenin kuşkusu yok.

Ayrıca gerek belediye gerek Adalet Bakanlığı’nın başka binalarda faaliyet göstermesi mümkündür. Ama bu müze buraya yakışmaktadır, müze başka yerde yapılamaz.

* * *

TURAN EROL’un verdiği bilgiler ışığında, tekrar bu konuya döneceğim.

Kamuoyunun, sanat çevresinin üzüntüsünü Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gidereceğini umuyorum.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI