Ankara borsaya acil önlem almalı

Hürriyet Haber
17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.09.1998 - 00:01

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda artık düşüş değil, çöküş yaşanmaya başladı. Fakat ne yazık ki, bu konuda acilen önlem alması gereken hükümet, henüz bunun farkında değil. İMKB'deki gelişmeler yurtdışındaki özellikle Rusya'daki gelişmelerle çok fazla entegre tutuluyor. Rusya'daki krizin olumsuz etkilemediği söylenemez. Fakat İMKB'deki son gelişmeler, borsanın çarklarının bozulmaya başladığını gösteriyor.

Sermaye piyasasındaki yanlışların üzerine vergi mevzuatındaki yeni hatalar da eklenince, borsanın çarkları kırılmaya başladı.

Siyasiler veya bir bürokrat gözüyle bakıldığında belki haklı gibi görünen bazı düzenlemeler, gerçekte piyasa içinde çok büyük sancılara, hatta piyasanın çökmesine, çarkın dönmesini sağlayan dişlerin kırılmasına yolaçabilir.

SORUN SİSTEMDE

Keza borsada yaşanan son gelişmeler normal fiyat düşmesinin dışına çıktı. Burada sancı olduğu ortada ve sorun sistemin işleyişi ile ilgili. 14 yıldır büyüyen çocuk, hastalandı. Bu hastalığın acil tedaviye ihtiyacı var. Gecikilirse çocuk ölebilir.

Eğer tedavi edilmezse, sermaye piyasasından sağlanacak faydalar da yok edilir. Burada ilk aklımıza gelen özelleştirme. Bugünkü gidişat devam ederse, hükümet daha önce gerçekleştireceğini ilan ettiği özelleştirmelerini nasıl yapabilir ki...

Son gelişmelerle normal bir fiyat düşüşünün dışına çıkan ve sistem sorunu yaşanmaya başlayan borsayı siyasete kurban etmeyin. Aksi taktirde çok büyük sıkıntılar yaşanabilir ve tamiri de çok zor olabilir.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı