Ege Haberleri

EGE

  Ankara baskını

  Hürriyet Haber
  24.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.12.2009 - 20:36

  Başta İzmir olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen estetik ve güzellik merkezlerinin sahipleri, “Ruhsatlı işletmelerimizin kapatılması, hukuki değildir” diye isyan ettiler.

  Sağlık Bakanlığı’nın herhangi bir gerekçe göstermeden estetik ve güzellik merkezlerini 1 Ocak 2010 itibariyle kapatacağını öne süren estetisyenler, güzellik merkezlerinin tümünün ruhsatlarıyla hizmet sunduğunu hatırlattı. “Bu karar, hukuki çerçevede asla kabul edilemez” diyen estetik ve güzellik merkezi sahipleri, kapatma kararının bir an önce geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Yapılan açıklamada, “7 bin aile, sokakta perişan olacak” mesajı verildi.
   Türkiye biraraya geldi
  Ankara’daki toplantıya, Medikal Estetik Derneği, Estetisyenler Derneği, Güzellik Merkezi sahipleri, Diyet Uzmanları Derneği, Güzellik Uzmanları Derneği ve Güzellik Uzmanları Odası üyeleri katıldı. Türkiye’de 500’ün üzerinde Estetik ve Güzellik Merkezi bulunduğunu hatırlatan estetisyenler, şunları söyledi:
  “Bu merkezlerde çalışan 7 binin üzerinde doktor, estetisyen, hemşire ve idari çalışan, yasak kapsamında işsiz kalacak. Sağlık Bakanlığı, bu kapatmanın adını tam olarak kapatma şeklinde değil, dönüşüm olarak ifade ediyor. Estetik ve güzellik merkezlerinin faaliyetlerine muayenehane veya poliklinik olarak devam etmelerine izin veriyor ama bu merkezlerde uygulanan işlemlerin büyük bir kısmının poliklinik içinde uygulanmasına izin vermiyor. Bu da, bu merkezlerin tamamen kapatılması, daha doğrusu çalışamaz duruma sokularak iflaslarının ilan edilmesi anlamına geliyor.
   Borç yükü altındayız
  Merkezlerimizin yapısı gereği, teknoloji yoğunluklu cihaz kullanma zorunluluğumuz var. Ülke genelinde bedeli yaklaşık olarak 300 milyon Euro, altyapı ve fiziki şartlar içinse 500 milyon Euro tutarında yatırım yapıldı. Bu bedeller uzun vadeli kredi ve borçlanma yoluyla elde edilmiştir. Ekonomik kriz ortamını da göz önünde bulundurduğumuzda, merkezlerimizin ne kadar büyük bir borç yükü altında olduğu açıktır.
  Güzellik merkezleri sahipleri, çalışanları ve doktorları, bakanlığın standartları geliştirme ve iyileştirme talebine tamamen açıktır. Fakat Sağlık Bakanlığı, standartları geliştirmek yerine, en basit çözüm olan kapatmayı tercih etmektedir. Mevcut güzellik merkezleri, estetik ve sağlık turizmini güzel bir noktaya taşımışlardır. Bu merkezlerin kapatılmasıyla, Türkiye’nin ihtiyacı olan döviz girdileri, belli oranlarda azalacaktır.
  Sağlık Bakanlığı’yla iletişime açığız. Bu merkezlerdeki standartların geliştirilmesinde destek vereceğiz. ‘Kapatırız’ tehdidi bir çözümsüzlük yaratacaktır. Doktorsuz güzellik salonlarında ehliyetsiz insanların ancak doktorların yapabileceği tedavi yöntemlerine başvurması kaçınılmazdır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı