ANKARA HABERLERİ

Ankara barajlarına koruma kalkanı yolda

Hürriyet Haber
30.12.2017 - 15:39Son Güncelleme :

İçme-kullanma suyu temin edilen yerüstü su kaynaklarının koruma planları belediyeler tarafından hazırlanacak. ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı, Başkent’e su sağlayan havzadaki koruma çalışmalarının 2018’in ilk çeyreğinde başlayacağını açıkladı.

Hürriyet Haber

Resmi Gazete’nin 28 Ekim tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren İçme-Kullanma Suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği’ne göre, büyükşehir belediyelerine içme-kullanma suyu temin edilen yerüstü su kaynaklarının koruma planları bundan böyle, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idareleri tarafından hazırlanacak ve Bakanlığın onayına sunulacak. Yeraltı su kaynakları koruma planları da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanacak. Konuyla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yapan ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı, Ankara’ya su temin edilen Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Çubuk 2, Kavşakkaya, Elmadağ Kargalı, Şerefli Koçhisar Peçenek, Kalecik Uludere, Kesikköprü ve Türkşerefli barajları ile Gerede Regülatörü İçme Suyu Havza Koruma Planı çalışmalarının 2018’in ilk çeyreğinde başlayacağını duyurdu.

BEŞ YIL SÜRE VERİLDİ

Kınacı, İçme-Kullanma Suyu Havzalarının Korunması’na Dair Yönetmelik’in Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından konuyla ilgili Twitter hesabından paylaşımlar yaptı. Kınacı, İçme-Kullanma Suyu Havza Koruma Yönetmeliği ile Su Kanalizasyon İdareleri ve DSİ Genel Müdürlüğü’ne birçok yükümlülük getirildiğini kaydetti. Yönetmeliğe göre, bütün yerüstü içme-kullanma suyu kaynakları için 5 yıl içinde özel hüküm çalışması yapılacak.

Etiketler: aski , Cumali Kınacı , ANKARA

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara barajlarına koruma kalkanı yolda hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Aralık 2017 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara barajlarına koruma kalkanı yolda haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:03
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:13
Sayfa Başı