ANKARA HABERLERİ

Ankara balına satış desteği

Murat YILMAZ
15.12.2017 - 14:08Son Güncelleme :

Ankara’da 10 bin kovan dağıtarak bin 400 kişiyi arıcı yapan Büyükşehir Belediyesi, özel ekiplerle kovanları yerinde denetledi. Yüzde 80 başarılı üretim sonucu alan belediye, 2018’de üretilen balın satışına da destek verecek.

Murat YILMAZ

Ankara çok ballı’ isimli projeyle Başkent’in 25 ilçesinde üç yıl boyunca toplamda 10 bin kovan dağıtımı yapan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı, Ankara’ya bin 400 yeni arıcı kazandırdı. Arıcılar Birliği ile anlaşarak ilk etapta 6 bin, ikinci etapta 4 bin kovanı profesyonel arıcılara dağıtan belediye, daha sonra oğullanan kovanları alarak gerekli şartları taşıyan ve arıcılığa ilgi duyan kişilere verdi. 

ARICILAR ARASINDA AĞ KURULDU

Bin 400 yeni arıcıyı bulundukları ilçe ve köylere (mahalle) göre de profesyonel arıcılarla eşleştiren belediye, ‘arıcı ağı’ kurarak bu kişilerin birbirlerine destek olmalarını da sağladı. Dağıtımdan sonra sıkı bir takip yapan Büyükşehir, 10 bin kovanı da ekiplerle denetledi. Kovanları yerinde gören, arıların yaşayıp yaşamadığını tespit eden ekipler, bal üretimiyle ile ilgili de veri tabanı oluşturdu. Yapılan denetimlerde arı kovanlarından yüzde 80 başarı alındığı görüldü. 10 bin kovanın 7 bin 963’ünün halen yaşadığını belirleyen Kırsal Hizmetler Dairesi ekipleri, 2 Bin 37 kovanın da söndüğünü tespit etti.

2018’DE SOFRALARDA OLACAK

Dağıtılan kovanlardan çıkan balın Ankaralıların sofrasına ulaşacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, balın pazarlanmasında da yer alacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Kovanı dağıttık gitti’ demiyor, takibini de yapıyoruz. Önümüzdeki sene tamamen işin pazarlamasında olmak istiyoruz. Mevcut arıcılarımızı destekleyeceğiz. Ankara’nın yeni arıcıya ihtiyacı yok bu arıcıları ayakta tutmamız gerekiyor. Mevcut üreticilerin marka yönünde bir talepleri yok. Herkes kendi balını kendisi satmak istiyor. Buradan çıkan balın satışıyla ilgili de destek vereceğiz.” Güven ayrıca en çok arıcının Kahramankazan’da bulunduğunu ikinci sırada ise Kızılcahamam’ın yer aldığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara balına satış desteği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Aralık 2017 tarihinde saat 13 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara balına satış desteği haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:01
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  18:05
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı