Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ankara anketi ve Çankaya

İsmet SOLAK

Önce eski SHP lideri, CHP Samsun milletvekili Murat Karayalçın aradı:

‘‘1994 yerel seçimi öncesi Erol Tuncer Bey'e adaylık sözü verdiğim doğru değil. Dört aday oylandı; Erol Tuncer, Korel Göymen, Cihan Altınöz ve Vedat Aydın oylandı, ben oy kullanmadım. Dördünden bana en yakını Cihan Bey'dir.’’

CHP adaylarını yazdıktan sonra çok telefon aldım. Başkent halkı, bu kez yoğurdu üfleyerek yemeye hazırlanıyor. Lekesiz, dürüst, laik ve Atatürkçü bir başkan arıyorlar. Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen de, perşembe sabahı erkenden kapıma dayandı:

‘‘Benim en büyük eksiğim kendimi ve yaptıklarımı tanıtamamak. Çankaya'da oturan İsmet Solak'a Çankaya'yı ve kardeşinin yaptıklarını gezdireceğim...’’

Düştük yollara, tam dört buçuk saat.. ‘‘Yeter’’ demesem bir o kadar daha dolaşacağız. Ama iyi oldu. Çankaya'da oturuyorum, yapılan onca güzel şeyi ilk kez görme olanağı buldum. CHP muhabiri Şaban Sevinç, CHP lideri Deniz Baykal'ın anketinde Doğan Taşdelen'in birinci çıkıp Melih Gökçek'e fark attığını söyleyince inanamadım. Nedenini bu gezide anladım.

Baykal'ın SONAR'a yaptırdığı gizli araştırmayı Şaban ele geçirdi. Bu ankette Taşdelen birinci, MHP'li Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ikinci, Melih Gökçek üçüncü, Murat Karayalçın dördüncü. Baykal'ın özel sohbette, ‘‘Kime yakın olduğuna değil CHP'ye ne kadar oy kazandıracağına bakıp, en yüksek oy potansiyeli olanı seçimde aday yaparız’’ dediğini Şaban anlattı. SONAR anketinde, bugüne kadar aday olarak adı geçenlerin isimleri sıralanıyor ve Ankara Büyükşehir tercihleri soruluyor. Dördü diğer adaylara fark atıyor. Bunların en yüksek oy potansiyeli şöyle:

Doğan Taşdelen : Oy veririm % 24.0, belki verebilirim % 16.8 = % 40.8

Murat Karayalçın: Oy veririm % 17.6, belki verebilirim % 17.0 = % 34.6

Turgut Altınok : Oy veririm % 23.9, belki verebilirim % 10.4 = % 34.3

İ. Melih Gökçek : Oy veririm % 20.8, belki verebilirim % 12.4 = % 33.2

Başkentlilere, ‘‘Kendinizi siyasi görüş olarak nasıl tanımlıyorsunuz?’’ sorusu yöneltiliyor. Buna verilen yanıtlardan harika bir sonuç çıkıyor. İlk sıradaki yanıt, yüzde 25.1 ile, ‘‘Atatürkçüyüm’’ oluyor. Yüzde 5.7 oranında ‘‘İslamcıyım’’ yanıtı geliyor.

BÜYÜK ÇANKAYA TURU Taşdelen'le Çankaya turuna Koza Sokak'tan GEÇAK'la, yani Gecekondudan Çağdaş Konuta geçiş projesiyle başladık. Gecekondular davul zurnayla yıkılıyor. Yerlerine üç bin çağdaş konut yapılıyor. Yeşil alan ve tüm sosyal olanaklarıyla... Tunus kavşağındaki Çağdaş Sanatlar Merkezi, en gelişmiş Avrupa kentinde olandan daha görkemli. Bir Ankaralı olarak gurur duydum. Abidin Paşa Konağı'nı, askerden parayla alıp aslına uygun bir hale getiriyor. Çevresi park... 29 Ekim'de açılacak.

Maltepe'de Çevre Temizlik ve Emlak Vergisi için yapılan binada vatandaş çay kahve içerek, çocukları bilgisayarlarda oynayarak ve kuyruğa girmeden işini görecek. Çetin Emeç Bulvarı'ndaki klimalı spor salonu da 29 Ekim'e yetişecek. Belediye Hizmet Sarayı'nın Gökçek tarafından üç yıldan beri engellendiğini öğrendim. Projesi hazır, ama su borusunu oradan çekmiyor.

Dört ayrı kreş, beş sağlık ocağı gezdik. Hepsi de pırıl pırıl. 30 hekim çalışıyor. Kapalı semt pazarları, Yüzüncü Yıl dahil spor alanları, 35 yeni park, üretilmiş 20 bin parsel yani 200 bin konut, bir kız yurdu, Ahlatlıbel yeşil alanı. Taşdelen, dokuz kez yeşil ödülü alan bir Belediye Başkanı!

Hem Diyanet'ten plaket almış, hem Hacıbektaş'ta Demokrasi ve Barış ödülü. Laik Cumhuriyet ve Barış konserleri... Ve bir çağrı:

‘‘Ankaralıları 24 Ekim'de ilahi gibi değil, doğru-dürüst İstiklal Marşı söylemeye, Hipodrom'a davet ediyorum. Bu vatan ve laik cumhuriyet bizim.’’

Kalkın, bu işi için tam zamanıdır!

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI