« Hürriyet.com.tr
MENÜ

ANKA Spor ligden ihraç edildi

Buz Hokeyi Federasyonu, üst üste iki lig maçına çıkmadığı gerekçesiyle Erkekler Süper Lig A Grubu takımlarından ANKA Spor'u ligden ihraç etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Alınan bilgiye göre, Federasyon tarafından kulübe gönderilen genel  sekreter Büşra Sönmez imzalı yazıda, ANKA Spor'un Süper Lig'in 2. haftasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor ve 3. haftasındaki Erzurum Gençlik Spor Kulübü ile deplasmanda yapacağı iki karşılaşmaya çıkmayarak iki kez hükmen yenik sayıldığı belirtildi.

Genel müsabaka talimatının 21. maddesinin A bendinde iki defa hükmen yenilen takımların ligden çekilmiş sayılmalarına Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu tarafından karar verildiğinin belirtildiği açıklamada, ANKA Spor Kulübü'nün 2011-2012 sezonu Erkekler Süper Ligi'nden çekilmiş sayılması gerektiği bildirildi.

ANKA Spor Kulübü Başkanı Cemile Uyar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Süper Lig'de bu sezon 10 maçlarının olduğunu ve fikstür gereği bunlarından ilk 3 maçı deplasmanda oynamak durumunda bırakıldıklarını, bunun da haksızlık olduğunu kaydetti.

Her deplasmanın kendileri için 5 bin TL maliyeti bulunduğunu anlatan Uyar, yaşadıkları tüm sıkıntılara rağmen sezonun ilk maçı için İstanbul'a gittiklerini ve maçı oynadıklarını belirtti.

Uyar, Kocaeli'de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü ile yapacakları karşılaşma için hazırlık yaptıklarını dile getirerek, “Buz hokeyi 20 2 oyuncu ile oynanıyor. Yani 20 oyuncu 2 kaleci ile. Maça 10 1 oyuncudan az çıkarsan hükmen mağlup sayılıyorsun. Yine bütçemize göre Kocaeli deplasmanına 10 oyuncu ile gidecektik, bir oyuncumuz da Samsun'dan gelecekti” dedi.

Maç günü 10 oyuncu ile Kocaeli'ye gittiklerini anlatan Uyar, Samsun'daki oyuncunun hiç bir anlam veremedikleri şekilde maça gelmemesi nedeniyle, hükmen mağlup sayıldıklarını dile getirdi.

Uyar, ligin 3. haftasındaki rakiplerinin Erzurum Gençlik Spor Kulübü olduğunu anlatarak, deplasmanda yapacakları bu karşılaşma öncesinde, Federasyonun takımlara yardımcı olmak amacıyla deplasman organizasyonlarını kendilerinin yapacağına dair internet sitesinden bir açıklama yayımladığını bildirdi.

Federasyonun, ocak ayının 17'sine kadar katılımla ilgili bilgi istediğini vurgulayan Uyar, şunları söyledi: “Biz ayın 13'ünde resmi yazıyla gerekli başvurumuzu yaptık. 11 sporcu, 1 antrenör ve 1 yönetici olmak üzere 13 kişilik kafile listesini Federasyona bildirdik. 24 Ocak'ta yapılacak maçımız için 23 Ocak gecesi saat 23.30'a kadar bekledik ama ne arayan ne soran oldu. Sonra bize transfer kartları bahanesiyle Federasyonun biletlerimizi almadığı söylendi. Dolayısıyla bu maça da gidemediğimiz için yine hükmen mağlup sayıldık ve sonrasında da iki maç üst üste hükmen olduğumuzdan ligden ihraç edilmiş olduk.

Ancak alacak böyle tahsil edilmez. Daha federasyonun resmi yazısı dahi elimize ulaşmadı. Bununla ilgili de çok sıkıntı yaşadık. Oyun içinde oyun var. Sonuç olarak bizi ligden ihraç ettiler. Amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Kulüp olarak ligin durdurulması ve iptali için dava açacağız. Burada ANKA Spor Kulübü'ne bir kasıt var.”

Bunları da Beğenebilirsiniz