BATMAN HABERLERİ

Anız Yangınları Kyoto Sözleşmesine Aykırı

IHA
08.10.2015 - 11:08Son Güncelleme :

JEOLOJİ YÜKSEK MÜHENDİSİ ÜMİT IŞIK, BATMAN’DAKİ ANIZ YANGINLARININ KYOTO ÇEVRE PROTOKOLÜNÜ İHLAL ETTİĞİNİ BELİRTEREK, “ANIZ YANGINLARIYLA ORTAYA ÇIKAN KARBONDİOKSİT SERA ETKİSİ YAPMAKTADIR” DEDİ.

IHA

Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, Batman’daki anız yangınlarının Kyoto Çevre Protokolünü ihlal ettiğini belirterek, “Anız yangınlarıyla ortaya çıkan karbondioksit sera etkisi yapmaktadır” dedi.
Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, anız yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Anız yangınlarının devam etmesi halinde bir karış toprağa muhtaç kalınacağını anlatan Işık, “Anız yakımı topraktaki organik ve inorganik tüm maddeleri yok ediyor. Bununla birlikte toprağın mineralojik yapısını bozuyor. Ne yazık ki bölgemizde bilinçsiz çiftçilerimiz anız yakarak toprağın verimli tabakasını yok ediyor. Anız yangını yaşayan tüm canlıların yaşam alanına olumsuz yönde müdahale etmektedir. Anız yakıldıkça toprağın su ve element tutma kapasitesi de düşmektedir. Bu yanlış uygulama dolayısıyla çiftçi yıllar geçtikçe topraktan verim almak için daha fazla gübre kullanmak zorunda kalacak zira bu durum beraberinde büyük çevre sorunlarına sebebiyet verecektir” dedi.
Anız yangınlarının Kyoto Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna da dikkat çeken Işık, “Bilindiği üzere Japonya’nın Kyoto kentinde 1997 yılında imzalanarak 2005 senesinde yürürlüğe giren BM şemsiyesi altındaki Kyoto sözleşmesini 2009 Türkiye yılında kabul etmiştir. Batman ve bölge illerdeki anız yangınlarının çevreye saldığı karbondioksit ve diğer sera gazları bu sözleşmeye aykırılık teşkil ediyor. Kurumlarımızın anız sorununa ciddi şekilde eğilmeleri gerekiyor. Çiftçilere bu konuda ciddi yaptırımların uygulanması şart. Belki de ilk akla gelen destekleme primlerinin kesilmesidir. Geleceğimizi düşünüyor isek toprağı yakmayacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Batman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Batman ilinden Anız Yangınları Kyoto Sözleşmesine Aykırı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 11 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anız Yangınları Kyoto Sözleşmesine Aykırı haberi güncellenecektir.

BATMAN NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:22
 • İkindi
  14:51
 • Akşam
  17:06
 • Yatsı
  18:38
Sayfa Başı