KİLİS HABERLERİ

"Anız Yakma, Saman Olsun" Kampanyası

IHA
02.07.2015 - 12:56Son Güncelleme :

Kilis Ziraat Odası genel Sekreteri Mehmet Ümit deli, anızların yakılmamasını, saman olarak değerlendirilmesini istedi

IHA

Kilis Ziraat Odası Genel Sekreteri Mehmet Ümit Deli, “Anız Yakma Saman Olsun” sloganı ile kampanya başlattıklarını söyledi.
Genel Sekreter Deli, Kilis’te daha önce yaygın olarak toprağı ikinci ürün ekimine hazırlamak için yakılan, ancak bu yöntemle toprağın zarar görmesine ve parasal değerinin kaybolmasına neden olan hububat saplarının, hayvancılıkta değerlendirilmek üzere satışı yapılarak ekonomiye kazandırılması gerektiğini ifade ederek, “Bu konuda ’Anız Yakma Saman Olsun’ sloganı ile kampanya başlattık” dedi.
Deli, hayvancılıktaki gelişmeye paralel olarak artan hayvan yemi ihtiyacının karşılanmasında hububat saplarının saman olarak değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, “Yıllardır süregelen anız yakmanın en fazla hasarı, çevredeki ağaç, çalı ve toprak üstü canlılara henüz hasat edilmemiş tarlalardaki ürünlere zarar verdiği, havayı kirlettiği, anız atıkları ile beslenen hayvanların, topraktaki mikroorganizmaların ölmelerine hatta bazen çok büyük yangınların çıkmasına neden oluyor. Çiftçilerimizi Kilis Ziraat Odası Başkanlığı olarak hububat saplarını anız yakmamaları konusunda uyarmanın yanı sıra, bunların saman olarak yan gelir elde edilerek ekonomiye kazandırılmasına öncülük yapıyoruz. Bugün samanın kilogram fiyatı 1.00-1.50 TL arasında alıcı buluyor. Üreticinin parasını yakmasının bir anlamı yok. Bütün üyelerimizi anız yakmamaları konusunda uyarıyoruz “dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden "Anız Yakma, Saman Olsun" Kampanyası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Anız Yakma, Saman Olsun" Kampanyası haberi güncellenecektir.

KİLİS İLÇELERİ

KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı