KİLİS HABERLERİ

Anız Yakanlara Ceza Uyarısı

IHA
07.07.2015 - 12:55Son Güncelleme :

KİLİS GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İLİ MÜDÜRÜ SONGÜL KADIOĞLU, ANIZ YAKANIN GELECEĞİNİ YAKACAĞINI SÖYLEDİ

IHA

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, anız yakanlara yasa gereği dekar başına en düşük İdari Para Cezasının 38 TL 71 kuruş olduğunu, duruma göre ceza miktarının 5 kat fazla uygulanabileceğini söyledi.
İl Müdürü Songül Kadıoğlu, havaların ısınması ve hasat sezonunda yavaş yavaş sona yaklaşılması anız yangınları riskini attırdığını ifade ederek, “Anız yakan geleceğini yakar. Bunu tüm çiftçilerimizin bilmesi gerekiyor. Tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprak verimliliğinin sürdürülebilirliği için hububat tarımında hasadı takiben toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak anızların yakılması, çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek gerektiğinden ilimizde anız yakılması Valiliğin 2015/1 sayılı genelgesi ile yasaklanmıştır. Anız yakanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununa göre İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce ve 6831 sayılı Orman Kanununa göre de Orman İşletme Müdürlüklerince cezai işlem uygulanacaktır. Yasa gereği dekar başına en düşük İdari Para Cezası 38 TL 71 kuruştur. Duruma göre ceza miktarı 5 kat fazla uygulanabilir. Ayrıca suçu işleyenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulur” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Anız Yakanlara Ceza Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anız Yakanlara Ceza Uyarısı haberi güncellenecektir.

KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ

24 Nisan 2018, Salı
 • İmsak
  04:12
 • Guneş
  05:40
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  19:20
 • Yatsı
  20:41
Sayfa Başı