« Hürriyet.com.tr

Animasyonlu müze

Hürriyet Haber
X

Türkiye'deki örnek müzelerimizin başında gelen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, konuklarına animasyonlu hizmete başladı.

Osmanlı ve Bizans kostümleriyle konukları karşılayan personel yeniçeri, şövalye, muhafız kıyafeti giyerek tarihi canlandırıyor.

BODRUM Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin çeşitli görevlerde bulunan 7 çalışanı önemli gün ve kutlamalarda yeniçeri, Bizans askeri, şövalye, kale muhafızı kılığına girerek, konuklara hizmet ediyor. Kale personeli, ‘‘Davetlilere Osmanlı ve Bizans çağını yaşatmak’’tan son derece hoşnut.

Bodrum Kalesi'nde garson Muhammed Alpay ve işçi Cenk Delice muhafız, Yılanlı Kule bekçisi Mehmet Yen şövalye, bekçi Ümit Mat yeniçeri, restorasyon görevlisi Fadime Avşan, personel Dilek Tırman ve İngiliz Kulesi sorumlusu Aysun Gürsel Romalı nedimeler kılığında konukları karşılıyor.

Bodrum Kalesi'nin özverili personeli, hemen her ay düzenlenen uluslararası konferans, seminer, kokteyl ve açılışlarda görev alıyor. Kalenin ziyaretçilerini Roma, Bizans ve Osmanlı kıyafetleriyle karşılayan ekip, hizmet edip ikramda da bulunuyor.

Tarihi kostümlü personel

Müze Müdürü Oğuz Alpözen, ‘‘Çeşitli kültür ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış Bodrum Kalesi'ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere tarihi mekan ve eserler içinde sıcak bir hava yaratmak istedik. Kale personelimiz görevlerini profesyonel sanatçılar kadar iyi yapıyor’’ dedi.

Bodrum Kalesi, Saint Jean Şövalyeleri tarafından 116 yılda inşa edildi. Bugün Avrupa'nın en iyi 8 müzesinden biri. Müzedeki muhteşem eserler, ‘‘Yaşayan müzecilik’’ anlayışıyla sergileniyor ve gezenleri yüzlerce yıl öncesine götürüyor. Müzenin 22 yıllık müdürü Oğuz Alpözen ise Türkiye'nin ilk sualtı arkeoloğu. Alpözen, Türkiye'nin ilk sualtı arkeoloji müzesini de Bodrum Kalesi'nde açtı. Alpözen, 1994'te Danimarka Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanıyla ödüllendirildi. Müzede geçen temmuz ayından itibaren sergilenen Uluburun Batığı da büyük ilgi görüyor.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Herkül ve Amazon Kadınlarının adası: Giresun Adası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyadaki en ilginç ülke sınırları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yerin 30 kat altına yapılacak en gizemli yolculuk: Cennet-Cehennem çökükleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ağacın etrafında kurulu sıra dışı otel : Wollemi Ağaç Ev
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yedi yıldır karavanlarıyla dünyayı geziyorlar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en ilginç beş köyü!