Gündem Haberleri

  Anılarımızın minik bekçileri

  Levent Pekcan lpekcan@hurriyet.com.tr
  10.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bellek kartlarının çeşitlilikleri o kadar arttı ki, 4-5 farklı kart formatıyla karşı karşıya olduğumuz için sızlandığımız günleri arar olduk. Günümüzde bellek kartı almak için çarşıya çıktığınızda her dükkanda önünüze en az 8-10 farklı kart formatı konuluyor. Bu zengin ürün ortamında, ülkemizde satılmakta olan ve kendilerine özgü yönleriyle öne çıkan ürünleri bir araya getirdik.

  Oyunculara özel:

  Sandisk Gaming Memory


  Sony’nin geçtiğimiz yıl satışa sunduğu PlayStation Portable (PSP) oyun konsolunu aldıysanız, bu cihazın keyfini çıkarabilmek için bir de bellek kartı almak gerektiğini fark etmişsinizdir. Sandisk, PSP’nin çıkışıyla birlikte özel tasarlanmış bir grup bellek kartını duyurdu. Sandisk Gaming Memory Stick Duo Pro serisi bu kartlar Sony PSP ile %100 uyum garantisiyle sunuluyor ve 128MB ile 2GB arasında kapasitelerde üretiliyorlar. Her kartın farklı ve göz alıcı bir rengi var, ama ortak noktaları tüm kartların şeffaf olması. Kartların yazma ve okuma performansları da Sony üretimi eşdeğerlerinden yüksek.

  Aydınlar Foto 1GB - 159 YTL

  Kameradan PC’ye:

  Sandisk Ultra II SD Plus

  Fotoğraflarınızı çektikten sonra fotoğraf makinenizdeki görüntüleri bilgisayarınıza aktarmak yavaş ve zahmetli geliyorsa, Sandisk tam size göre bir çözüm üretmiş. Firmanın özel tasarımlı Ultra II SD Plus kartının özelliği, doğrudan bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takılabilmesi. Yani kartı makinenize takıyorsunuz, çekimlerinizi yapıyorsunuz, işiniz bitince kart okuyucuyla uğraşmadan bellek kartını direkt olarak bilgisayara takıyorsunuz ve görüntüleri aktarıyorsunuz. Üstelik kartın performansı da yüksek; okuma hızı saniyede 10, yazma hızıysa 9 MB civarında dolaşıyor. Kartın şimdilik sadece 512 MB ve 1 GB kapasitede iki modeli var.

  Mobil Alışveriş 1GB 146 YTL

  Hızlı ve hacimli:

  TwinMOS Ultra-X CF 70X

  CompactFlash türünde bellek kartları artık yaşlanmaya başlasalar da, fiziksel olarak büyük olmaları nedeniyle bir avantaja sahipler. Diğer ufak boyutlu bellek kartlarının sahip olamadıkları kapasitelere CF kartlar ulaşabiliyorlar. Dünyada 12 GB kapasiteye kadar CF kartları var, ülkemizde bulabileceğiniz en yüksek kapasiteli kartlardan biriyse TwinMOS firmasının 2 GB kapasiteli kartı. Kart 70x hızında olarak belirtilmiş, saniyede 11 MB okuyup 7.5 MB yazabiliyor.

  Veri Bilişim 2GB 378 YTL

  Cep telefonlarıNAideal:

  Pretec Dual Voltage

  RS-MMC tipindeki bellek kartları cep telefonlarında yaygın kullanılıyor, ama can sıkıcı bir detay var: Bir çok firmanın yeni model telefonları ancak Dual Voltage denilen tipteki RS-MMC bellek kartlarını kabul ediyorlar. Ülkemizde yeni yeni görmeye başladığımız bu tür kartların satın alabileceğiniz en büyük kapasiteli örneklerinden biri Pretec firmasının 512MB kapasiteli ürünü. Özellikle yeni model telefonlarına kart arayan Nokia sahipleri, Pretec’in 512 MB kapasiteli bu kartından memnun kalacaktır.

  Hızlı Sistem 512MB - 108 YTL

  Eskiye uyumlu:

  Kingston MMCPlus

  MultiMediaCard (MMC) tipindeki bellek kartlarının düşük kapasitelerde sınırlı kalacakları yönündeki iddialar boş çıktı. MMC kartların bellek kapasiteleri bugün kardeşi SD kartlar ile başa baş gidiyor. Kingston’ın MMCPlus ismiyle sunduğu, MMC sürüm 4.0 standardını destekleyen kartlar hem eski cihazlarla uyumlu, hem de günümüz cihazları için artan performans ve kapasite sağlıyorlar. Saniyede 11 MB okuyabilen ve 7 MB yazabilen bu serinin 128MB’dan 2GB’a kadar kapasitelerini bulmak mümkün.

  Hepsi Kamera 2GB - 207 YTL
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı