Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Angelina Jolie Türkiye'ye gelecek

  AA
  13 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2012 - 01:01

  BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve BM Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Suriyeli sığınmacı kamplarını ziyaret etmek üzere Türkiye'ye gelecek.

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Guterres ve Jolie, bugün Gaziantep'te Suriyeli sığınmacıların bulunduğu bazı kampları ziyaret edecek.

  Guterres ve Jolie, 14 Eylül'de ise Ankara'da resmi temaslarda bulunacak.

  Ünlü aktris, Haziran 2011'de de Hatay'da Suriyelilerin kaldığı kampları ziyaret etmişti.

  JOLIE ÜRDÜN'DEKİ MÜLTECİ KAMPLARINDA / FOTO GALERİ

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) özel elçisi olarak dün Ürdün'deki Zaatari mülteci kampını ziyaret eden Jolie, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm dünyanın Suriye'deki gelişmelerden büyük endişe duyduğunu belirtti./images/100/0x0/55eb2a85f018fbb8f8af9927

  Jolie, ülkelerindeki çatışmalardan kaçıp Ürdün'deki bir kampa sığınan Suriyelilerden "dehşet verici" ve "yürek burkan" öyküler dinlediğini söyledi.

  Suriyeli mültecilerin durumuna dikkati çekmek ve daha fazla yardım toplayabilmek için yaklaşık 30 bin Suriyelinin kaldığı kampa gelen Jolie, "Neden kimsenin şimdiye kadar bir çözüm bulamadığını sorduklarında yanıt verememek, gerçekten çok acı" dedi.

  Özellikle çocukların anlattıklarından çok etkilendiğini ifade eden Jolie, mültecilerin en çok "Bize kim yardım edecek" sorusunu dile getirdiğini söyledi.

  BMMYK'nin, Nisan ayında çalışmalarından dolayı iyi niyet elçiliğinden özel elçiliğe terfi ettirdiği Jolie'nin Lübnan ve Irak'taki Suriyelileri de ziyaret etmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı