"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

ANFA: Tandıkların işe alınması söz konusu değil

“ANFA’da neler oluyor” (4.8.2012) ve (6.8.2012) yazılarımıza şu açıklamayı yaptı:

“Şirketimiz bünyesinde çalışmak isteyen özel güvenlik görevlisi kimlik belgesine sahip olan şahıslar, önce şirketimiz bünyesinde uzun yıllar boyu edinilen tecrübeler çerçevesinde oluşturulmuş objektif yöntemlerle yazılı sınava tabi tutulmakta, başarı gösterenlerin fizik performansı ölçülmekte, yeterli bulunanlar mülakata tabi tutulmaktadır. Tüm bu aşamalarda yeterli bulunan adaylara çalışma koşulları ve alanları ile ilgili oryantasyon eğitimi verilmektedir.
Çalışma koşullarını kabul ederek işe başlayan özel güvenlik personelinden bîr kısmı zaman içerisinde yaşadığı kişisel sorunların da etkisi ile iş disiplinini kaybetmekte, yaptığı işin ciddiyet ve hassasiyetine uygun olmayan davranışlar sergilemeye başlamaktadır. Bu gibi durumlarda personelin kazanılması için çaba gösterilmekte, değişik yöntemlerle personel uyumu sağlanmaya çalışılmaktadır.
İşten çıkarmak yerine koşulları uygun bir başka alanda personelin değerlendirilmesi yöntemi pek çok kez olumlu netice vermiş, personel daha mutlu ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sürdürmüştür.
Çalışma esnasında zaman zaman özel güvenlik personeli ile alan dışından gelen kötü niyetli kişiler arasında problemler yaşanmakta, çalışanlarımız görevleri gereği bu kişilerle olumsuz diyalog içerisine girebilmektedirler. Bu gibi durumlarda çalışanların yerlerinin değiştirilmesi, personelin kişisel
güvenliği açısından alınması gereken bir önlem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yukarıda anlatılan uzun çalışma dönemi içerisinde koşullar gereği bazen hizmet verilen alanlar (örneğin su kuyuları) kapatılmakta, bazen ise yeni parklar açılmaktadır. Bu durumda personelin iş sözleşmesinde yer alan açık hüküm gereği iş yeri (koşullarına en uygun şekilde) değiştirilmekte olup bu değişiklik hukuka ve sözleşme şartlarına tamamen uygun bir şekilde yapılmaktadır. Kaldı ki çalışan personel işe girerken çalışma alanının değiştirilebileceğini bilmekte ve bu durumu yazılı olarak kabul etmektedir.
Bazen işçinin ikametgah adresini değiştirmesi ya da bazı kişisel sebepleri nedeniyle kendi yazılı talebi ile de işyeri değişikliği yapılmaktadır. Bu şekilde çalışma yeri değişen personel sayısı aylık 20 kişi civarında olup işin gerektirmesi ya da işçinin talebi dışında hiçbir değişiklik yapılmamaktadır.
Yine bu çerçevede ‘göreve yeni atanan üst düzey yöneticilerin tanıdıklarının işe alınması amaçlı kadro azaltma çabası’ şeklindeki ifadenin hiç bir gerçekliği bulunmuyor.”

 

Müşteri memnun edildi

 

Yunus Market Pazarlama Müdürü Halit Kalkan ‘Alışveriş fişlerini kontrol edin’ başlıklı yazıya şu açıklamayı yaptı:
“Yunus Market için müşteri memnuniyeti herşeyden daha fazla öneme sahiptir. İnsan unsurunun söz konusu olduğu bir yerde Yunus Market ticari menfaat (miktarı ne olursa olsun!) gözetmez.
Müşterimiz aslında iki ayrı barkoda sahip farklı ürünler satın almıştır. Ama promosyonlu ürün rafta (tespit edemediğimiz bir sebeple) parçalanarak tekli hale getirilmiştir. Müşteri biri normal diğeri ambalajı bozulmuş ürün olmak üzere, aynı ürün sandığı ama gerçekte farklı (müşterinin bunu farketmesi mümkün değil!) iki ürün satınalmıştır. Kasada farkedilen bu durum, müşteri tarafından tespit edilmiş olup bunu takiben yöneticilerimizin çözüm önerileri karşılıksız kalmıştır. Bilahare müşterimize ulaşılmış, yanlışlık gideriltir.”

X