Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Anelka tartışılmaz

Fransız futbolcu F.Bahçe için çok önemli. Komple bir futbolcu. Yeni gelmiş olmasının yarattığı sıkıntıları aştığında çok faydalı olacak. Ancak onu kullanabilmek önemli. Anelka son dönemde F.Bahçe'nin Alex ile beraber yaptığı en iyi transfer.

* Anelka eleştirilmişti, Fransız futbolcu hazır olmadan mı takıma girdi?

F.Bahçe
'nin Anelka'ya ihtiyacı vardı. Çünkü önemli bir futbolcu. Özelliklerine şöyle bir bakalım... Çabuk, birebirde adam geçiyor, top kontrolü iyi, meşin yuvarlak ayağına yakışıyor. Fiziği iyi. Verkaç yapıyor, topu adamın önüne iyi atıyor. Anelka komple bir futbolcu. O, F.Bahçe'ye Avrupa'da tur atlatsın diye değil, takımı güçlendirmek için alındı. 3 senelik sözleşmesi var ve ondan ligde yararlanılacak. Tur atlatacağım diye sözleşmemi yaptı? Böyle bir şey yok.

Ayrıca uyum, iklim, yemek sorunu var. Bir sürü sıkıntı yaşıyor. Arkadaşlarının ne istediğini, ne istemediğini bilmiyor. Benim gördüğüm kadarıyla fizik olarak hazır. Daha iyi olur mu, bilmiyorum. Ancak onu kullanabilmek önemli.

Topla çok buluşmalı

Anelka'
yı topla fazla buluşturmak gerek. O zaman, o da daha iyi işler yapacak. Böyle olunca oynadığı futboldan keyif alacak ve takıma katkısı da o nisbette artacak. Ancak bunun için de orta sahayı da iyi kurmak zorundasın ki, ona top atabilesin. Orta sahadaki iyi futbolcular, onun kaçtığı yeri görecek, onu topla buluşturacak. F.Bahçe bunları daha beceremiyor.

Benim endişem vardı, çünkü Anelka disiplinsiz bir futbolcu olarak lanse edildi. Şu anda melek gibi bir adam, ama ilerine ne olur bilemem. Yoksa Anelka'nın kalitesini kimse tartışmasın. Arkadaşlarına uyum sağlar, antrenörü de onu anlarsa F.Bahçe'ye çok büyük şeyler katar. Anelka son dönemde F.Bahçe'nin Alex ile beraber yaptığı en iyi transfer.

Spor mahkemesi gerek

* Teşvik iddiaları gündeme getirildi, ancak sonuç çıkmadı? Ne yapılmalı?

Federasyon
Başkanı Levent Bıçakcı devamlı TV'de. Başkan TV yıldızı mı? Her olaylı maçtan sonra "Şöyle yapacağız, böyle yapacağız" diyor. TV'leri dolaşıyor, "Biz yolsuzluğun üzerine gideceğiz" diyor. Neyi, ne yapacak anlamış değilim. Bu teşvik 40 senedir var, yeni mi ayıldılar? Bir sürü yönetici çıkıp bunu müdafaa ediyor, teşvik dünyanın her yerinde dopinge girer. Burada delil vardı, bu şunu dedi, o bunu dediyle bu işler olmaz. Spor mahkemeni kurarsın, kararını verirsin. Yani, oraya kanun adamını koyarsın iş biter.

Ayrıca Levent Bıçakcı bunları düzeltmek için değil, kulüplerin eşit şartlarda mücadelesini sağlamak için o koltuğa geldi. Haluk Ulusoy bu eşit mücadeleyi verdirmiyordu, sorun da oradan çıktı. Ulusoy her kulübe eşit mesafede olsaydı, o koltukta kalırdı. Bir de apoletinde dünya üçüncülüğü var. Yani önce Bıçakçı televizyonları bıraksın da, Türk futbolu nasıl düzgün hale gelecek onu sağlasın. Bir o, bir de Şekip Mosturoğlu çıkıyor ekranlara. Federasyonun yeni TV yıldızları onlar. Ama bıraksınlar yıldızlığı onların işi değil bu.

Yanal problemi de çıktı, kendi kendilerine sorun yarattılar. Yanal'ın gitmesini isteyen gazeteciler var, bunu onur meselesi yapmışlar. Bunu da anlamıyorum, nasıl oldu. Teşvik yalnız Yanal'a mı kalmış? Bir tek suçlu o mu? Anadolu'da antrenörlük yapanların hepsi teşvik primi almıştır, bunu kimse inkar edemez. Yanal, başarılı başarısız, o ayrı bir konu. Bu durumda Yanal'ı görevden alsan bir türlü, kimi getireceksin. Almasan kamuoyunun ona itibarı siliniyor.

Kağıt üstünde G.Saray

* G.Saray, Beşiktaş derbisini kaybederse şampiyonluk yarışında havlu atar mı?

Futbolcu
yönüyle futbolcu silahlarıyla G.Saray daha avantajlı görünüyor, ama Beşiktaş ilk yarıdaki maçta berabere kaldı, hem de kötü olduğu dönemde. Bu iş oyuncu kötü oyuncuyla olmuyor, sinirlerine hakim olan, topu daha iyi kullanan, hakemle uğraşmayan taraf daha avantajlı. Birisi çok iyi olduğunda yenilebiliyor, neden, sinirden. Çünkü futbolcular rahatsız oynuyorlar, sinir içinde olduklarından istediklerini yapamıyorlar. Ama kağıt üstünde G.Saray her yönüyle daha iyi ve avantajlı takım.

Beşiktaş'ın eksikleri çok. Rıza Çalımbay çok iyi adamları takıma koymasına rağmen, Beşiktaş hala Tümer'in çabalarıyla gol atmaya çalışıyor. Carew'den faydalanamıyorlar. Beşiktaş ondan faydalanacak gibi oynamıyor ki. O da hava topunu alamıyor. Carew için kenardan gelen topları alamıyor deniyor, kenardan gelemiyorlar ki. Çünkü kenardaki adamlar, topu ayaklarına aldıkları zaman sürekli rakiplerini geçmek zorunda bırakılıyorlar.

Adam geçemiyorlar

Defansın arkasına atılan toplar yok. Bu da orta sahanın çok yana oynamasından kaynaklanıyor. Sağ tarafta bekin ayağına topu verirsen, karşısında da adam varsa şişirecek, ama orta saha ağırlığını koyup defansı üzerine çekerse, orta yapacak. İbrahim de Ali Güneş de adam geçmeye meraklı, ama ikisi de adam geçmekte özürlü. Bu yüzden sağdan soldan top gelmez Beşiktaş'ta. Derbide gelebilir, tabii G.Saray bu imkanı ona tanır ve Beşiktaş da üzerine giderse. Bu arada Beşiktaş'ın elinde Okan gibi bir adam varsa, Ali Güneş oynamaz. İkisini tartıya koyduğunda Okan ağır basar.

F.Bahçe önemli

Derbide alınacak bir yenilgi bence G.Saray'ı yarıştan uzaklaştırmaz. Tabii bu F.Bahçe'nin ne yapacağına da bağlı. Eğer F.Bahçe orta sahada yine tek oyuncuya dönerse, bu futbolcuya da yardım gelmezse, hiçbir takım A.Sebat maçındaki gibi sarı lacivertlilere boş saha bırakmayacağı için başarılı olamaz. F.Bahçe'nin yetenekleri top kullanamazsa, takım kötü netice alır. F.Bahçe'nin yarıştaki dezavantajı da bu. Yani, F.Bahçe sahada nasıl oynayacak, hangi oyuncuları oynatacak, futbol kurgusu nasıl olacak, F.Bahçe'nin kalan maçlarında bunlar çok önemli.

Fenerbahçe sistem ve dağılmayı düzgün yaparsa çok zor yenilecek bir takım. Sarı lacivertli futbolcuların kendilerine güvenlerinin de geri gelmesi lazım ki, sürekli ileri oynasınlar. A.Sebat maçında hep ileri oynadılar ve futbolun güzel tarafı buydu. F.Bahçe bu anlayışla devam ederse arayı açar, ama tek orta sahaya dönerse puan kaybeder.

Trabzon şanslı

* Trabzonspor'un şampiyonluk yarışında şansı, avantajı veya dezavantajı neler?

Trabzon
iyi bir takım. Güçlü, komple bir takım. Neticeyi değiştirecek bir takım. Ama şansları da var. Her vurdukları gol oluyor. Bu kadrosuyla yarışta iddialı. Yeter ki Trabzon seyircisi mantıklı, sevgiyle yaklaşsın bu futbolculara, onları düşman gibi görmesin. Trabzon çok daha ilerilere gider. Şenol Güneş tecrübeli, ondan önce takımın başında olan Ziya Doğan da çok iyi işler yaptı.

Telaş ve polemikler Galatasaray'ı bitirir

* Galatasaray'ın Samsun'da yenilmesinin nedeni neydi ve bu sonuç hem kulüp içinde hem de şampiyonluk yarışında nelere yol açar?

Şu
anda bir şeye yol açmaz. G.Saray 5 puan geri düştü, ama kapanmayacak fark değil. Lüzumsuz telaş ve polemikler G.Saray'ı geriye götürür. Samsun'da ev sahibi takım daha iyi oynadı ve kazandı. Şunu söylemek lazım, G.Saray orta sahayı hiç oturtamadı, bu birincisi. İkincisi ise şanssızdı. Bir sürü pozisyon oldu, değerlendiremedi. Penaltı, penaltı değildi. Hagi hakeme yükleniyor, ama haklı değil. Hakemi eleştirmek son dönemde sanki bir kural oldu. G.Saray şapkasını önüne koyup ne yaptığını düşünmeli.

Her zaman yarışta

Hasan Şaş'
a şaşırıyorum. Dünya Kupası'nda oynamış, Brezilya'ya gol atmış futbolcu nerede hata yapıyorum, diye düşünmez mi? Hasan, o nefesiyle, çalışkanlığıyla maçı tek başına alacak adam, ama dikine gideceğine yana gidiyor. İki ayağıyla topa vurabilen adam, 18'den kaçıyor.

G.Saray son 2-3 haftadır kötü oynarken kazanıyordu. Yalnız, bu kadar demoralize olup kötü beyanatlara hakkı yok. G.Saray her zaman yarışta olacak takım. Kalecisi formda, sinirli tavrından kurtuldu. Geri dörtlüsünü oturtmuş, ileride golcüleri var. Hem hava hakimiyeti, hem de topa iyi vuran oyuncuları var. Şunu kabul etmek lazım, G.Saray, F.Bahçe ve Beşiktaş'ın her maçı kazanması kanun mu?

Tezahüratla, tecavüzü karıştırmayın

* Beşiktaş hep olaylarla anılan bir takım haline geldi. Yeterli güvenlik önlemi mi alınmıyor? Bu yaşananlar neyin sonucu olabilir?

Anlamadığım,
bir kaleciye neden küfür edilir, bu bir. Güvenlikçi bir futbolcuya sahada nasıl vurur, akıl alacak gibi değil, bu iki. Güvenlik görevlisi, seyirciden futbolcuyu korumak için sahadadır, ama o futbolcuya kafa atıyor. Böyle bir güvenlik sistemi olur mu? Beşiktaş önce bu güvenlik sistemini gözden geçirmeli, yanlış araştırılmalı. Güvenlikçiye de nasıl bir tecavüzde bulunuluyor, bunu da bilmiyoruz, ama TV'de gözüken kafa vurduğu ve futbolcunun da burnu kırılmış.

Bunlar hep Beşiktaş'ın stadında oluyor, demek ki, bir şeyler yanlış yapılıyor. Kimse mazeret aramasın, suçu kendilerinde bulsunlar. Sakarya fevkalade oynadı ve Beşiktaş maçı aldıysa, seyircisiyle hakemi etki altına alarak bunu yaptı. Yalnız bu etki, oyunculara saldırı anlamı taşımaz. Tezahüratla, tecavüz karıştırılıyor. Beşiktaş'ın organize atağı, gol pozisyonu yok.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI