« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Anelka 30 trilyona imza attı

Fenerbahçe'nin süper transferi Nicolas Anelka, 30 tirlyonluk maliyeti ile Türk futbol tarihine adını yazdırdı.

Sadi Kemal YAŞAR
SON GÜNCELLEME
F.Bahçe Asbaşkanı, geçtiğimiz cuma günü İstanbul’a dönüşünde gazetecilerin karşısına asık suratla çıktı. Amacı, ‘Transfer olmadı’ havasını yaratıp, medya aracılığıyla Anelka’ya mesaj yollamaktı. Mesaj yerini buldu, paniğe kapılan Fransız futbolcu Kutlualp’i hemen Paris’e çağırıp, imzayı attı.

FENERBAHÇE, 2005 yılının en çok ses getiren transferini yaparak, Nicolas Anelka’yı renklerine bağladı. Fransız futbolcunun yaklaşık 1.5 ay süren transfer macerası süresince gerek Türk medyasında, gerekse Avrupa medyasında pek çok şey yazıldı, çizildi. Ancak hiçbiri de gerçeği tam olarak yansıtmıyordu. Çünkü, görüşmeleri yürüten taraflar, deyim yerindeyse ser verip sır vermiyordu. Her şey kapalı kapılar ardında yaşanıyordu. Anelka’nın transferinin perde arkasını araladığımızda çok ilginç olaylarla karşılaştık. Bir surat ifadesinin bile neler yapabileceğini gördük...

F.ahçe yönetimi, yaklaşık 1.5 ay önce Anelka’nın kapısını ilk çaldığında olumsuz bir tabloyla karşılaştı. Kariyerinde Real Madrid, Arsenal, Paris Saint Germain, Liverpool gibi dünyaca ünlü kulüpler bulunan Fransız golcü, Türkiye’den gelen bu teklife ilk etapta hiçte sıcak bakmadı. Onun gözü daha yükseklerdeydi. Ancak, Anelka karşısında ne denli çetin bir ceviz bulunduğunun farkında değildi. Daha önce Pierre Van Hooijdonk ve Alex De Souza gibi büyük yıldızları kadrosuna dahil eden sarı lacivertliler, Anelka’yı da transfer etmeye kararlıydı. Fenerbahçeli yöneticiler sabırla Fransız futbolcunun kapısını aşındırdı. Anelka-Manchester City-Fenerbahçe arasında 1.5 ay boyunca müthiş bir taktik savaşı yaşandı.

Fenerbahçe yönetiminin bu iş için görevlendirdiği Asbaşkan Hakan Bilal Kutlualp, Anelka’nın transferinde Alex ve Van Hooijdonk’u alırken uyguladığı taktiği yürüttü. Fransız golcü ve kulübü Manchester City ile görüşmeleri bizzat yürüten Kutlualp, Başkan Aziz Yıldırım dışında hiçkimseye en ufak bir bilgi vermedi.

Önce Manchester City yönetimini ikna eden Hakan Bilal Kutlualp, daha sonra Nicolas Anelka ile pazarlığa başladı. Günler birbirini kovalıyor, Anelka bir türlü ‘evet’ demiyordu.

Son olarak geçtiğimiz cuma günü İngiltere’de masaya oturuldu. Hararetli bir pazarlığın yaşandığı toplantının bitiminde bavulunu toplayan Kutlualp, hemen İstanbul’un yolunu tuttu. Yeşilköy Havalimanı’na iner inmez suratını asan F.Bahçe Asbaşkanı, burada kendisini bekleyen gazetecilerin sorularını cevapsız bırakıp, ‘transfer olmadı’ havasını yarattı. Asık suratla uçaktan inen Kutlualp’ın bu görüntüleri yazılı ve görsel basında, ‘F.Bahçe Anelka’yı alamadı’ yorumlarına neden oldu. Medya böyle söylüyordu ama, aslında Hakan Bilal Kutlualp blöf yapıyordu. Son derece kurnazca bir taktik yürütüyordu. Kutlualp’ın asık suratlı görüntüsü üzerine yapılan olumsuz haberler anında İngiltere’ye ulaştı. Medyadaki, ‘Son dakikada pürüz çıktı, Fenerbahçe vazgeçiyor’ haberlerini gören Anelka’nın menajeri derhal telefona sarılıp, Kutlualp’i son bir görüşme yapıp imza atmak için Paris’e çağırdı.

Bu davet üzerine Hakan Bilal Kutlualp, cumartesi sabahı Fenerbahçe Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Çatay’ı da yanına alarak Fransa’nın yolunu tuttu. İlk gün 12 saat süren pazarlıktan sonuç çıkmadı.

Pazar günü görüşmelere yeniden başlandı. Sabah 4 saat süren toplantının ardından yemek molası verildi. Öğleden sonra tekrar bir araya gelindi. Aslında anlaşma büyük ölçüde sağlanmıştı ama, detaylar uzun sürüyordu. Fenerbahçe yönetimi takımdaki dengeleri bozmamak için, Anelka’nın istediği parayı daha aşağı çekmeye çalışıyordu.

Çaykur Rizespor maçı bitmiş, saatler 22.15’i gösteriyordu. İşte tam bu sırada detaylar da bitti. 6 saat süren üçüncü ve son pazarlığın ardından resmi imza atıldı. Anelka artık Fenerbahçeliydi. Üç gün boyunca Anelka’nın menajeriyle yoğun bir pazarlık yapan Kutlualp, nihayet rahat bir nefes alabildi. Müjdeyi hemen telefonla Başkan Aziz Yıldırım’a bildiren Kutlualp, Anelka ile birlikte kendisini bekleyen özel uçağa binip, İstanbul’a uçtu.

Bunları da Beğenebilirsiniz