« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Andromeda’da dev bir delik saptandı

Gözle bile görülebilen delik için bilim adamları ‘Sanki küçük bir galaksi, Andromeda’nın diskine bir delik açmış’ diyor. İçinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisine komşu olan Andromeda galaksisinde dev bir delik saptandı.. Delik, her ne kadar çıplak gözle görülebiliyorsa da ayrıntıları fark etmek mümkün değil. Amerikan uzay ajansı Nasa şimdi enfraruj alandaki detayları görebilmek için Andromeda’yı Spitzer uzay teleskopu ile gözlemledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Dünyanın etrafında uydu olarak dönen teleskop 18 saatte 11.000 fotoğraf çekti. Görüntüler özellikle de kızgın yıldız tozu, dağılımı ve sıcaklığı hakkında bilgi vermekte.

Spitzer’in fotoğraflarında parlak bir spiral, merkezde yaşlanmakta olan yıldızlar ve iç spiral uzantılardaki belirgin asimetriler görülmekte. Tüm bunların dışında dev bir delik dikkat çekiyor (büyük resmin sağ alt köşesinde). ‘

Sanki küçük bir galaksi, Andromeda’nın diskine bir delik açmış’ diye açıklıyor bu durumu Arizona Üniversitesi Steward Gözlemevi’nden Karl Gordon. Bu çarpışlar diğer asimetrilerden de sorumlu tutulmakta. Mesela Andromeda’yı çevreleyen halka formasyonu gibi.

Spitzer uzay teleskopu görüntüleri 24 mikrometre (mavi), 70 mikron (yeşil) ve 160 mikron(kırmızı) olmak üç ayrı dalga boylarında çekmiş diye açıklanıyor Spiegel Online sitesinde (www.spiegel.de). Bu çekimlere göre en kızgın toz, mavi alandaki en aydınlık kısımda, soğuk yıldız tozu özellikle de Andromeda’nın kırmızı dış alanlarında bulunmakta.

Bunları da Beğenebilirsiniz