Teknoloji Haberleri

  Android'deki zararlı 3 kat arttı

  Hürriyet Haber
  17.08.2012 - 10:11 | Son Güncelleme:

  Android için zararlı yazılımların sayısı 2012'nin ikinci çeyreğinde üç kat arttı.

  Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar kullanan çoğu kişi için etrafta oldukça fazla sayıda olan zararlı yazılımlar önemli bir tehlike arz ediyor. Kaspersky Labs tarafından yayınlana son rakamlara göre, özellikle Android’i hedef alan zararlı yazılımların sayısının gözle görülür biçimde artmış durumda. Araştırmada, yılın ikinci çeyreğinde Android’e özgü zararlı yazılımların sayısının üç kat arttığı belirtildi.

  Kaspersky, 3 aylık dönemde Android cihazları hedef alan 14900 yeni zararlı programın veritabanına eklendiğini açıkladı. Bu büyük rakam, zararlı yazılım üreticilerinin yeni hedefinin mobil cihazlar olduğunu ortaya koyuyor. Android’in artan popülaritesinin de virüs yazıcılarının iştahını kabarttığı bir gerçek. Kaspersky, veritabanına yeni eklenen zararlı yazılımların %49'unun multifonksiyonel truva atı virüsleri olduğunu açıkladı.

  Söz konusu virüsler adres defterinden isim, telefon numarası ve e-posta adresi çalma yeteneğine sahipler. Virüs yazılımcısı tarafından yönetilen ekstra modüller indirmek de bu virüslerin yetenekleri arasında. Söz konusu zararlı yazılımların %25'inin ise SMS truva atları olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı