Andre Breitenreiter Almanya'da günün adamı

Ali VARLI
22.09.2014 - 13:34 | Son Güncelleme:

Futbola dört yaşında başladı. Şimdi 41 yaşında hala futbolun içinde. Ömrünün 39 yılını futbolcu ve teknik adam olarak geçirdi. Amatör de oynadı, profesyonel de. Milli takım forması da giydi. Futbolculukta yapamadığı ününü dört maçlık Bundesliga kariyerinde başardı. Alman futbol dünyasının yeni kahramanı oldu.

Paderborn'un 41 yaşındaki Teknik Direktörü Andre Breitenreiter ülkesinde en çok konuşulan futbol adamı oldu. Mütevazi kadroya sahip Paderborn'u dört hafta sonunda Bundesliga'da zirveye çıkardı. Tabelanın tepesine oturttu. Başarısı dilden dile dolaşıyor.

HENÜZ YOLUN BAŞINDA
Breitenreiter antrenörlük kariyerinin başında. Şurada dört yıllık bir geçmişi var. 37 yaşında futbolu bıraktığında 6 yaşındaki oğlunun futbol oynamaya başladığı TuS Altwarmbüchen'da miniklere antrenörlük yaptı. Bir yıl sonra Regionalliga takımlarından Havelse'nin başına geçti. Yardımcısı Volkan Bulut ile birlikte iki yıl Regionalliga takımı Havelse'de antrenörlük yaptı.Andre Breitenreiter Almanyada günün adamı
Teknik direktörlük diplomasını 2013 yılının Mart'ında aldı. Üç ay sonra İkinci Bundesliga ekiplerinden Paderborn'dan teklif geldi. Kulüp Başkanı Wilfried Finke, Breitenreiter ve yardımcısı Bulut ile masaya oturduğunda onlara tek beklentisini söyledi: “Bizi ligde tutun başka bir şey istemiyorum sizden.”

SÖZLERİNİ TUTAMADILAR
Breitenreiter ile Bulut, 27 yılıdır kulüp başkanlığı yapan Finke'ye verdikleri sözü tutamadı. Takımı İkinci Ligde bırakmak yerine aldılar Bundesliga'ya çıkardılar. 1907 yılında kurulan Paderborn'un 107 yıllık hasretini böylece sonladılar.

İLKLERİN ADAMI
Teknik direktörlük kariyerinin başlarında olmasına rağmen hep ilkleri başardı. Havelse'ye tarihinde ilk kez eyalet kupası kazandırdı. İlk kez katıldıkları DFB Kupası'nın ilk turunda Bundesliga ekiplerinden Nürnberg'i 3-2 yenerek saf dışı bıraktı. 2013'te Havelse'yi ligde ikinci yaptı. Kulüp lisans için gerekli evrakları ve bütçeyi oluşturmadığı için takım 3. Lige çıkamadı.
Breitenreiter, Bundesliga'da yıldız futbolcular olmadan da maç kazanılacağını herkese gösteriyor. Futbolda başarının ekip ile uyumlu çalışmaya bağlı olduğunu söylüyor. Başarının sırrını da güven, inanç, ekip ve disiplin kavramlarında saklı olduğuna inanıyor. Alman futbolu son yıllarda önemli teknik direktörler çıkardı. Bunlara bir yenisi daha eklenmek üzere.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı