Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Andıç mağdurları AİHM'e gidecek

  Hürriyet Haber
  07 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Aralık 2000 - 00:01

  Genelkurmayın hazırladığı iddia edilen "Andıç" başlıklı "Güçlü Eylem Planı"nda adı geçen FP İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak, Eski İHD Genel Başkanı Akın Birdal, eski YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel ve sanatçı Şanar Yurdatapan, Türkiye Yazarlar Birliği'nde ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Andıç'ı skandal olarak niteleyen Ilıcak, Birdal, Güzel ve Yurdatapan, 30 Kasım'da savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, sonuç alamadıkları takdirde AİHM'e başvuracaklarını söyledi.

  Eski YDP Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, eski Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in imzasını taşıdığı belirtilen ''Andıç'' başlıklı ''Güçlü Eylem Planı''nı ''skandal'' olarak niteleyerek, ''Çevik Bir'in yaptığı söylenen bu yanlışlığın ortaya çıkarılması ve cezalandırılması lazımdır. Türkiye'de hukuk varsa, yargı varsa ve bunlar siyasallaşmamışsa bunların sonucunu beklemek hakkımızdır'' diye konuştu.

  Eski İHD Genel Başkanı Akın Birdal da ''Türkiye'de demokrasi, insan hakları, özgürlük ve hukuk üstünlüğünü herkes istiyorsa ve AB de bunları istiyorsa'', ''Andıç''ın unutulmaması gerektiğini kaydetti.

  Birdal, ''30 Kasım'da, bu konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduk, ancak bugüne kadar cevap alamadık. Gereği yapılmazsa mücadelemizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) sürdüreceğiz.''

  Sanatçı Şanar Yurdatapan ise Türkiye'de hiçbir suçun örtbas edilmemesi ve herkesin cezası neyse çekmesi gerektiğini belirtti.

  Avukat Sedat Aslantaş da ''Sadece Bir değil Genelkurmay Başkanlığı da mı suçlu?'' diye sorulması üzerine, AİHM'ye kişi ve kurumlar hakkında değil hükümet hakkında suç duyurusunda bulunulabildiğini hatırlattı.

  Af değil santaj

  Öte yandan, Ilıcak, Güzel, Birdal ve Yurdatapan, basın mensuplarının sorusu üzerine, 23 Nisan 1999 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı şartla salıverilmeye, dava ve cezaların ertelenmesine dair kanun tasarısı konusundaki görüşlerini de aktardılar.

  Tasarıyı desteklediğini belirten Ilıcak ''Düşünce suçu madem var, hiç değilse bunun sonucunda insanlar hapse girmesin. Tasarı, çok sayıda kimsenin hapisten çıkmasını sağlıyor, ancak siyasi yasaklıların bu durumu sürüyor'' dedi.

  Güzel, bu tasarıya muhatap olduğunu ve ''kötü karşıladığını'' belirterek, şöyle konuştu: ''Bu, başımıza Demokles'in kılıcını asmaktır. Bize şantaj yapılıyor. (3-5 sene ağzını açma yoksa daha kötüsünü yaparız) deniliyor. Tabi olmamak elimde olsa olmam, affı da reddederim. Suçlu, Türkiye'yi bu duruma düşürenlerdir. Yapılması gereken, anti-demokratik yasa hükümlerini değiştirmektir. Affa karşıyım. Ayrıca, bu ağız hiç susmayacak.''

  Birdal ise söz konusu tasarının, toplumun beklentisine karşılık verecek nitelikte olmadığını savundu. Birdal, ''Bu tasarı, af değil sadece bir ertelemedir. Tehdittir. Otoriter bir anlayıştır. Hukuki ve demokratik bir dayanağı yoktur. Kopenhag kriterlerine de uygun değildir'' dedi.

  Yurdatapan da Adalet Bakanı Türk'ün, Kartal'daki F tipi cezaevinin''çok rahat'' olduğunu söylediğini hatırlatarak, ''Ben, oraya girmek istiyorum. Gerçekten rahatsa çıkınca anlatacağım, değilse yine anlatacağım'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı