Gündem Haberleri

  Anayasaya girsinler

  Hürriyet Haber
  29.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), yeni anayasada devletin insan, hayvan ve çevre sağlığını koruyacağını ve gıda güvenliğini sağlayacağını belirten hükümlerin yer alması gerektiğini açıkladı.

  TVHB, yeni anayasa çalışmaları için hayvan haklarıyla ilgili şu önerileri bildirdi:

  - “Gelecek kuşaklara karşı sorumluluk bilinci içerisinde, yeni anayasada devletin insan, hayvan ve çevre sağlığını koruyacağını ve gıda güvenliğini sağlayacağını belirten hükümler yer almalıdır.

  - Hayvan haklarının, Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi hükümleri çerçevesinde anayasal güvence altına alınması sağlanmalıdır.”
  Âşıklık kürsüsü

  TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na ayrıca, birbirinden renkli madde önerileri de geliyor. Dünya Halk Âşıkları Şairleri Yazarları Kültür Araştırma Geliştirme ve Eğitim Derneği, TBMM Başkanlığına yaptığı başvuruda sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. Öneriler sıralanırken, şu görüşlere yer verildi:
  - “Üniversitelerde Âşıklık ve Âşıklar için birkaç kişinin çabası yeterli değildir. Üniversitelerde Âşıklık Sanatı için kürsüler kurulabilir. Âşıkların hayatları araştırılıp derslerde öğrencilere canlı örnekleriyle aktarılabilir.

  - Devlet, Türk Milletinin öz kültürü olan Âşıklık ve Ozanlık mesleğine önem vermelidir. Öldükten sonra kahraman ilan etmenin hiç anlamı yoktur.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı