Gündem Haberleri

  Anayasamız fazla devletçi

  Hürriyet Haber
  23.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ecevit'in mülakat sırasındaki en ilginç açıklamalardan biri 1982 Anayasası'nın ekonomik bölümlerini ‘‘fazla devletçi’’ bulduğunu belirtmesi'' oldu.

  Ecevit, bu açıklamasını özelleştirmeye ilişkin görüşlerini açıklarken yaptı. Başbakan, özelleştirme alanında önümüzdeki üç ay içinde ‘‘Fazla adım atılacak bir durum olmadığını’’, dolaylı bir ifadeyle, özelleştirmenin şimdilik askıya alındığını belirttikten sonra şöyle konuştu:

  ‘‘Özelleştirme ile ilgili olarak da bazı yasal düzenlemeler gerekli. Çünkü, özelleştirmelerde birçoğu yargıdan dönüyor. Onun için bu konudaki yasal verileri gözden geçirmek gerekiyor. Biz parti olarak özelleştirmeye karşı değiliz. Tam tersine, özelleştirme konusunda en ayrıntılı programı olan parti DSP. Fakat, ciddi tıkanıklıklar olduğu belli. Şunu kabul etmek gerekir ki, 1982 Anayasası, oldukça devletçi bir Anayasa. Yani, özelleştirmeyi kolaylaştırıcı bir Anayasa değil. Onun için belki Anayasa'da bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. Fakat, bu arada özelleştirme işçilerin gözünde işsizleştirme ile eş anlam taşır hale geldi. Bu izlenimi giderici adımlar atılması gerekli.’’

  BEN HİÇ MAKAM HESABI YAPMADIM

  Ecevit, 1979 yılında başbakanlığa veda ederken, Başbakanlık makamının kapısının günün birinde yeniden kendisine açılacağını düşünmüş müydü?

  Bu soruya yanıtlarken, ‘‘Benim için makam hiçbir zaman sorun olmadı. Ben çünkü, seçimle geldiğim bütün görevlerden kendi isteğim, kendi irademle ayrıldım’’ diyerek söze giriyor Ecevit ve devam ediyor:

  ‘‘12 Mart döneminde, kendim istifa ettim. 1974'te, 1979'da kendim istifa ettim. 12 Eylül'den sonra kendim istifa ettim. Yani, hiçbir zaman makam hesabı yapmadığım için, düşünmedim 'acaba günün birinde yeniden başbakan olabilir miyim, olamaz mıyım' diye. Ama, Türk siyasetine katkım hiçbir zaman bir kesintiye uğramadı.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı