Gündem Haberleri

  Anayasa Yargıtay restleşmesi

  Hürriyet Haber
  13.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargı büyük restlemeye sahne oluyor. Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki Yüce Divan tartışması ile dönem dönem gündeme gelen gizli güç çekişmesi, üye göndermeme protestosuna dönüştü.

  Şimdiye kadar yargı tarihinde görülmeyen Anayasa Mahkemesi'ne aday üye seçmeme protestosu, Kurban bayramı öncesinde yaşandı. Anayasa'nın 146. maddesine göre Selçuk Tüzün'ün yaş haddinden emekliye ayrılması ile boşalan Anayasa Mahkemesi üyeliği için, Yargıtay'ın üç aday belirlemesi gerekiyordu. Ancak, Anayasa Mahkemesi'nin ‘By-Pass Yasası’ ile ilgili gerekçeli kararındaki ‘Yargıtay, Anayasa Mahkemesi’ne üye veren yargı organı' ifadesi, Yargıtay'da kıyameti kopardı.

  Yargıtay üyeleri bu ifadeye tepki olarak, Anayasa Mahkemesi üyeliği için resmen adaylık başvurusu yapmadılar. Bu protesto Yargıtay'da, ‘Biz de Anayasa Mahkemesi gibi yüksek yargı organıyız, eşit statüdeyiz’ görüşü ile destek buldu. Anayasa Mahkemesi çevrelerinde ise yadırgandı. Anayasa Mahkemesi çevrelerinde, ‘Üye seçmeyerek, Anayasa’nın 146. maddesini çiğniyorlar. Yargı tarihinde şimdiye kadar böyle bir şey yaşanmadı' yorumu yapıldı.

  Yargıtay çevrelerinden alınan bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi üyeliği için 6-7 kişinin kulis yaptığı, ancak konulan tavır nedeniyle bir süre daha resmen aday olmayarak, bu harekete destek verecekleri belirtildi.

  Yargıtay Genel Kurulu, aday belirlemek için seçime Kurban Bayramı'ndan sonra da devam edecek. Seçilecek üç adaydan birisi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Anayasa Mahkemesi'ne atanacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı