Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anayasa Mahkemesi'nin gündemi yeni yılda yoğun

  Hürriyet Haber
  27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

  Anayasa Mahkemesi'ni, yeni yılda kamuoyunun dikkatle takip ettiği yoğun bir gündem bekliyor.

  Bu konuların başında, 22 Aralık 2000'de yürürlüğü giren af yasası geliyor. Anayasa'ya göre yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde Cumhurbaşkanı, Ana muhalefet Partisi (FP) veya 110 milletvekili 4616 sayılı Yasa'nın tamamı veya bazı maddelerinin iptali istemiyle dava açmazlarsa, geriye yerel mahkemeler kalıyor.

  Yargılananlar ve yasa kapsamı dışında kalanlar, davalarına bakan yerel mahkemelere düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla başvurabilecekler. Yerel mahkemeler, eğer bu iddiayı 'ciddi' bulurlarsa itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne götürülebilecekler.

  Yüksek Mahkeme, bu tür davalarda önce dosyada bir eksiklik bulunup bulunmadığına, ardından iptali istenen kuralın davada uygulanacak kural olup olmadığına bakacak. Yüksek Mahkeme, bu tür bir eksiklik görmezse davayı esastan görüşerek, iptal istemini karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi, bu davalarda sadece itiraz edilen kural yönünden Anayasa'ya aykırılık iddiasını inceleyecek.

  Yüksek Mahkeme, kapsam dışı bırakılan maddeyi iptal ederse, aynı madde kapsamına giren bütün tutuklu ve hükümlüler yararlanacak. Söz konusu madde kapsamında yargılananların iptal kararından yararlanabilmesi için suç tarihinin 23 Nisan 1999'dan önceki döneme ait olması gerekiyor.

  Şartla salıverilme kapsamının bu durumda ne kadar genişleyeceği yerel mahkemelerden, kapsam dışında bırakılan suçlarla ilgili ne kadar başvuru yapılacağına ve Anayasa Mahkemesi'nin bunları ne kadar yerinde bulacağına bağlı.

  FP ve HADEP davası

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş tarafından FP ve HADEP'in kapatılması istemiyle açılan davalarda Anayasa Mahkemesi'nin yeni yıldaki önemli gündem maddelerinden biri olacak.

  Yüksek Mahkeme, 12 Aralık'ta FP'nin kapatılması istemiyle açılan davayı görüşmeye başlamış ve Savaş'ın Siyasi Partiler Yasası'nın 'Odak olmayı' kriterlere bağlayan 103. maddesinin ikinci fıkrasını iptal etmişti. Bu iptale ilişkin gerekçeli karar geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

  Anayasa Mahkemesi, 13 Aralık'ta yaptığı toplantıda da bazı ara kararlar almış ve Savaş'dan bu konularda görüş istemişti. Bu ara kararların gereği yerine getirildikten sonra Yüksek Mahkeme, davayı görüşmeye devam edecek.

  Cep telefonu sabit ücreti

  Çalışanların gözü önümüzdeki yıl yine Anayasa Mahkemesi'nde olacak. Erkeklerde emeklilik yaşını 60'a kadınlarda 58'e yükselten Sosyal Güvenlik Yasası'nın bazı maddelerin iptali istemiyle FP ve çoğunluğu DYP'li 110 milletvekili tarafından açılan iki ayrı davanın yeni yılda sonuçlanması bekleniyor.

  Anayasa Mahkemesi, yeni yılda cep telefonlarından sabit ücret alınması ve genel sayım günlerinde sokağa çıkma yasağına konulmasına ilişkin yasal düzenlemelerin iptal istemini de karara bağlayacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı