Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anayasa Mahkemesi'nden tarihi karar

  04 Aralık 2013 - 17:13Son Güncelleme : 04 Aralık 2013 - 18:45

  Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay ile ilgili kararında, “Yasama faaliyetlerine katılmadıkları gerekçesiyle milletin temsil yetkisi ölçüsüzce ihlal edilmiştir” dedi.

  Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay'ın yaptığı bireysel başvuru çerçevesinde aldığı karar, halen tutuklu olan BDP'li beş milletvekilini de ilgilendiriyor. Anayasa Mahkemesi'nden tarihi karar

  Kararda, uzun tutukluluk süresi nedeniyle milletvekili olan Balbay'ın yasama faaliyetlerine katılamadığı, dolayısıyla da, "milletin temsil yetkisinin ölçüsüzce ihlal edildiği" gerekçesi yer alıyor.

  Bu gerekçe, halen tutuklu olan seçilmiş diğer parti milletvekillerini de yakından ilgilendiriyor.

  CHP'den Balbay dışında, Mehmet Haberal, BDP'den Gülseren Yıldırım, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, İbrahim Ayhan, Kemal Aktaş, MHP'den ise Engin Alan, son seçimlerde TBMM'ye girmeye hak kazanmış, ancak haklarındaki davalar nedeniyle verilen tutukluluk kararları çerçevesinde yasama faaliyetlerine katılamamışlardı. Sadece Haberal, 4.5 yıllık tutukluluk süresinin ardından, geçen Ağustos ayında mahkemenin hakkında verdiği tahliye kararının ardından, TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek, görevine başlamıştı.

  ALAN BİLE TAZMİNAT ALABİLİR

  Tutuklu vekillerden Engin Alan'ın davasında son hüküm Yargıtay tarafından verildi ve Alan'ın cezası kesinleşti. Ancak yine de, Anayasa Mahkemesi'nin "milletin temsil hakkı ölçüsüzce ihlal edildi" kararı, Alan için tahliyenin önünü açmasa da, başvuru yapması halinde tazminatın önünü açabilir.

  İLHAN CİHANER: DERHAL TAHLİYE GEREKİR

  CHP milletvekili İlhan Cihaner, AYM kararının sızdığı saatlerde Sincan’da bizzat Mustafa Balbay ile görüşme halindeydi. Cihaner, karar basına görüşme sürerken sızdığı için Balbay ile bu konuyu değerlendirme fırsatı bulamadıklarını söyledi.

  Hürriyet’in ‘karara ne getirir’ sorusu üzerine ise Cihaner, “Basında yazdığına göre karar iki gerekçeye dayanıyor. Tutukluluğun uzun sürmesi ve seçme seçilme hakkının ihlali. Eğer gerekçeler bunlarsa bu kararın derhal tahliyeyi sağlaması gerekir. Çünkü Balbay’ın milletvekilliği sıfatı devam ediyor. Karar kesinleşmediği için Yargıtay aşamasında olduğu için AYM’nin bu gerekçeleri derhal tahliyeyi gerektirir” dedi.

  Cihaner, Balbay ile ise günlük siyasi konuları görüştüğünü moralinin ve sağlığının yerinde olduğunu belirterek “bana çok okuduğunu ve yeni bir kitap yazma hazırlığında olduğunu söyledi” dedi.

  Anayasa Mahkemesi'nden tarihi karar

  Anayasa Mahkemesi'nden Balbay kararı

  Anayasa Mahkemesi'nden tarihi karar

  HUKUKÇULAR BALBAY KARARINI YORUMLADI

  Anayasa Mahkemesi'nden tarihi karar

  KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK TEPKİ

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 23 Yorum }
  • babür osmanlıoğlu 4.12.2013 19:36:26
   cemaatin mahkemeler üzerindeki etkisi malum.
  • tuncay yılmaz 4.12.2013 19:19:37
   he fahrettin musa he andersondan masallar dinlemeye anlatmaya devam et sen...
  • william pop 4.12.2013 19:03:40
   Seçimler yaklaştı tabii....Türkiye.
  • Adem Gun 4.12.2013 18:59:52
   AYM ye biresysel basvuruyu AKP getirdi.. Balbay AKP sayesinde ozgur kalacak.. Ise bakin...
  • Uğur Banoğlu 4.12.2013 18:56:59
   Fahrettin Musa...Allah aşkına bu gazetecinin meclisi devirmek istediğini gerçekten düşünüyor musun? Neden bu kadar safsınız, sizi kim dolduruyorsa resmen kandırıyor. Uyanın artık.
  • mustafa ibrahimbaş 4.12.2013 18:53:54
   Herkes oyunun kuralını anlamış oldu,Millet ne derse o!!!!
   
  HaberlerMehmet Şah YıldeniztarihçiHalil İnalcıkvefatHalil İnalcık kimdirErmenistanErivan