Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anayasa Mahkemesi'nden 'baraj' açıklaması

  AA
  01.12.2014 - 14:54 | Son Güncelleme: 01.12.2014 - 15:37

  Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Türkiye gündemine bomba gibi dülen seçim barajı tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

  Açıklamada, "Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara, Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması, tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir" denildi.

  Seçim barajı tartışmalarıyla ilgili yapılan değerlendirmeler nedeniyle Anayasa Mahkemesi Başkanlığı adına yazılı açıklama yapıldı.

  Açıklamada, 27-28 Kasım tarihleri arasında Avrupa Konseyi'nin "Anayasa Mahkemesinde bireysel başvurunun etkinleştirilmesi" konusunda, Antalya'da düzenlenen konferans sonrasında, bir gazetecinin yemek sırasında, "Anayasa Mahkemesine Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisinin seçim barajıyla ilgili bireysel başvurularının ne aşamada olduğu" konusunda soru sorduğu belirtildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Soruya karşılık, Başkan Haşim Kılıç'ın verdiği cevapta aynen 'Raportörün raporunu tamamlayarak ilgili bölüm başkanlığına sunulduğu, bölümün konuyu görüşerek seçim barajı ile ilgili bireysel başvurularda önemli usuli sorunlar olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunda görüşülmesinin daha isabetli olacağı düşüncesi ile dosyaların Anayasa Mahkemesi Genel Kuruluna gönderildiği, Genel Kurulun uygun olması halinde, belki 2-3 hafta sonra görüşebileceği' belirtilmiştir. Bu bilgi dışında Başkan tarafından herhangi bir değerlendirme, yorum ve görüş belirtilmemiştir."

  "Gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesi"

  Yapılan başvuruların "kabul edilebilir" olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığının açık olduğu vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

  "Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara, Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması, tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir.

  Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan'ın ne de üyelerimizin bugüne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir. Yanlış anlamalara neden olmamak için bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur."

  Anayasa Mahkemesinden baraj açıklaması AYM yüzde 10 seçim barajını kaldırır mı?

  Anayasa Mahkemesinden baraj açıklaması SEÇİM BARAJI OLMASAYDI NE OLURDU

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı