Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anayasa Mahkemesi yemin töreninde laiklik mesajı

  Hürriyet Haber
  13 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1998 - 00:01

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer, Yekta Güngör Özden'in yerine mahkemeye üye seçilen Mahir Can Ilıcak'ın yemin töreninde, görev sınırlarını tanımlarken, hem üyelere, hem de politikacılara mesaj verdi. Sezer, mahkeme üyelerinin Anayasa'da öngörülen görev ve yetkileri yerine getirirken, ‘‘Laiklik ilkesinin gereği kutsal din duygularının, devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılmayacağının özenle vurgulandığı başlangıç bölümünü gözönünde tutmalarının zorunlu olduğunu’’ söyledi.

  Sezer, mahkeme üyelerinin görev sırasında demokratik, laik sosyal hukuk devletinden, Atatürk milliyetçiliğinden, ilke inkılaplarından taviz vermeyeceklerini ve ‘Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ilkesinden’ ayrılmayacaklarını vurguladı. Sezer, son olarak RP'yi kapatan tarihi karara imza atan Anayasa Mahkemesi'nin bağımsızlığının altını çizerken,‘‘Mahkemenin bağımsız ve güvenceli yapısı, ödünsüz görev yapma anlayışını egemen kılacak bir çalışma ortamı oluşturmaktadır. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş amacı bu ortam içinde gerçekleşecek ve sürekli değer kazanacaktır’’ dedi.

  Ilıcak'ın Anayasa Mahkemesi'ndeki yemin törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da katıldı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı