Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anayasa Mahkemesi’ne 2. baskanvekili

  Hürriyet Haber
  28 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 01:31

  Anayasa Mahkemesi’nin eski raportörü ve en genç üyesi 43 yaşındaki Dr. Alparslan Altan, 2’nci başkanvekilliğine atandı.

  Anayasanın eski maddesine göre seçildiği için yaş haddinden emekli oluncaya kadar 22 yıl daha Anayasa Mahkemesi’nde görev yapacak Altan’ın başkanvekilliği 4 yıl sürecek.

  ANAYASA Mahkemesi’nin 2’nci başkanvekilliğine önceki gün seçilen Dr. Alparslan Altan, mahkemenin eski raportörü ve yüksek mahkemenin en genç üyesi. 43 yaşındaki Altan’ı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül anayasanın eski maddesine göre seçtiği için, 65 yaşında yaş haddinden emekliliğine kadar 22 yıl mahkemede görev yapacak. Başkanvekillerinin idari bir görevleri yok. Ancak, bireysel başvuru uygulamasının başlamasının ardından başkanvekilleri bireysel başvuruya ilişkin bölümlerin başkanlığını da üstlenecekler. Anayasa Mahkemesi Yasası’nda başkanvekillerinin görevi bölümlerin başkanlığını yürütmek ve başkana vekalet etmek üzere 4 yıllığına seçileceklerini düzenliyor.

  Seçimi tartışma yaratmıştı

  Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın partisinin grup toplantısında, “1 aylık müsteşar Anayasa Mahkemesi’ne atandı” dediği Altan’ın üye seçilmesi tartışma yaratmıştı. Altan, Anayasa Mahkemesi raportörüyken, 26 Şubat 2010’da Resmi Gazete’de yayınlanan kararla önce Denizcilik Müsteşarlığı Yardımcılığı’na, 29 Mart 2010’da Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine atandı. Gül, emekliye ayrılan üye Mustafa Yıldırım’ın yerine Dr. Altan’ı seçmişti. Anayasa’da yapılan ve referanduma sunulan değişik sayesinde de Altan, 12 Eylül 2010’da yedek üyelikten asıl üyeliğe geçmişti.

  DTP davasının raportörüydü

  Altan, Anayasa Mahkemesi raportörü olarak DTP hakkında açılan davada, kapatılması yönünde görüş bildirmişti. Altan, DTP ile ilgili kapatma kararında da, gerekçeli kararı hazırlayan 3 kişilik komisyonun başkanlığını yapmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin AK Parti hakkındaki davayla ilgili karar gününü açıklayan isim olan Altan, gazetecilerin, “Bu açıklamayı neden siz yapıyorsunuz” sorusuna, “Genel Sekreter vekili olduğum için” cevabını vermişti.    ? ANKARA

  Seminerler veriyor

  ? ALPARSLAN Altan 1968’de Sarıkamış’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1989 yılında mezun oldu. Alaplı, Hilvan ve Zara Cumhuriyet Savcılığı görevlerini yürüttü. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’nda, “Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyelerinin Sorumlulukları ve İbranın Sorumluluk Davalarına Etkisi” isimli teziyle yüksek lisans çalışmasını, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim dalında ‘Mülkiyet Hakkı, Güvencesi ve Korunması’ isimli teziyle doktora çalışmasını tamamladı. Türkiye Adalet Akademisi’nde Anayasa Hukuku ve Anayasa Yargısı, Anayasa Yargısında İtiraz Yolu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarında İnsan Hakları konularında seminerler veriyor. Evli ve 2 çocuk babası Altan, İngilizce biliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı