Teknoloji Haberleri

  Anayasa Mahkemesi kararını verdi

  03 Nisan 2014 - 17:38Son Güncelleme : 03 Nisan 2014 - 08:44

  Anayasa Mahkemesi, Twitter'ın engellenmesiyle ilgili yapılan başvurularda başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Yüksek Mahkeme, gereğinin derhal yapılması için kararı, TİB ve Ulaştırma Bakanlığına gönderdi.

  Yüce Mahkeme'nin, vatandaşların bireysel başvuru hakkını kullanarak yaptıkları başvuru üzerine aldığı bu karar, Twitter'ın derhal açılmasını gerektiriyor.

  ABD'den Twitter kararına ilk tepki

  ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN TWITTER KARARI

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, “Twitter'ın hemen açılması lazım" dedi.

  "AÇMAZLARSA, SUÇ İŞLEMİŞ OLURLAR"

  Feyzioğlu, TBB'nin yaptığı başvuru üzerine Ankara İdare Mahkemesi'nin Twitter yasağına "yürütmeyi durdurma kararı" verdiğini, ancak idarenin "kararı uygulamak için 30 gün sürem var" gerekçesiyle, yasağı kaldırmadığını hatırlatarak, şöyle konuştu:
  "Twitter'ın engellenmesi on milyonlarca kişiyi ilgilendirdiği için, on milyonlarca kişinin özgürlüğünü engellediği için hükümet idare mahkemesinin kararını hemen uygulamayarak, suç işlemeye devam etmiştir. Anayasa mahkemesi kararı da, idarenin suç işlemekte olduğunu tescil etmiştir. Twitter'ın hemen açılması gerekir" dedi.

  Feyzioğlu, Twitter'ın derhal açılmaması halinde TBB olarak, bu kez Anayasa Mahkemesi kararını da ekleyerek, TİB aleyhine yeniden suç duyurusunda bulunabileceklerini de vurguladı.

  ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI ÖRNEK:TWITTER'A TOPLU YASAK MÜMKÜN DEĞİL

  Anayasa mahkemesi kararı, "içtihat" oluşturması açısından da çok önemli. Yüksek Mahkeme, TİB'in twitter için verdiği toplu engelleme kararının "bireysel özgürlüklere aykırı" olduğunu hükmetmesi nedeniyle, bir daha bu yönde toplu bir engelleme kararı verilmesi mümkün olamayacak.

  KARAR, İKİ AKADENİSYEN'İN BAŞVURUSU ÜZERİNE ALINDI

  Anayasa Mahkemesi, Twitter yasağının "bireysel özgürlüklere aykırı olduğu yolundaki kararını iki akademisyenin başvurusu üzerine aldı.
  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doc¸. Dr. Kerem Altıparmak ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz 24 Mart 2014 Pazartesi günü Twitter’a Erişim Engellenmesi ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne 6216 Sayılı Yasanın 49. maddesinin 5. fıkrası uyarınca tedbir, İçtüzüğün 68. maddesi uyarınca öncelik verilmesi talebi ile başvurdu.

  İki akademisyenin bu başvurusunu ise, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yine bireysel başvurusu izledi.
  İki akademisyen, twitter'a hükümet tarafından konulan toplu engellemenn Anayasa'nın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin iletişim özgürlüğünü garanti altına alan maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle başvuruda bulunmuşlardı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise, yasağın "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 1. maddesinin 3. fıkrasında" yer alan seçme ve seçilme hakkı çerçevesinde, "serbest seçimlere müdahale olduğu" gerekçesiyle başvurmuştu.

  TANRIKULU: HÜKÜMET, ANAYASA SUÇU İŞLEMİŞTİR

  Tanrıkulu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, hükümetin twitter yasağı ile "anayasa suçu işlemiş olduğunu" belirterek, "seçme ve seçilme hakkına da müdahale olmuştur. Sanıyorum bu da Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeleri arasında yer alacaktır. Twitter, sosyal medya, vatandaşlar açısından bir görüş oluşturma platformudur. Tüm gelişmeleri, görüşleri sadece twitter üzerinden izleyenler var. Twitter'a konulan toplu yasak, kişilerin görüş oluşturma özgürlüğüne müdahaledir" dedi.

  Tanrıkulu, seçim öncesinde twitter'ın kapatılmış olması nedeniyle, bu hakka müdahale olduğunu, bunun tazmini için hukuksal olarak ne yapılabileceğini de araştıracaklarını söyledi.

  TWITTER KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

  Twitter yasağıyla ilgili bir ilk de yaşandı. Anayasa Mahkemesi’nin, Twitter’a tedbir amaçlı erişimin engellenmesiyle ilgili yapılan başvurularda ’haklarının ihlal edildiği’ne dair verdiği karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Okuyucu Yorumları { Toplam 65 Yorum }
  • ezel ezel 3.4.2014 08:53:48
   twitteri KÜLTÜR DÜZEYİ YÜKSEK İNSAN KULLANIYOR MUŞŞŞ NE İÇTİN BE SABAH SABAH BU KAFAYI NASIL YAPTIN YAZIK YA BAŞKA SÖZE GEREK YOK SİZEDE YAZIK AMA
  • halit yaizicioglu 3.4.2014 08:51:45
   Anayasa mahkemesi ABD'nin istediği bir karar almıştır.
  • selin imer 3.4.2014 08:50:20
   Mahkeme kararlarına uymuyor diye kapatılan twitter ın açılması yönündeki mahkeme kararına uyacaklarmı çok merak ediyorum :))
  • ibrahim akin 3.4.2014 08:43:13
   twitteri youtube kapattın peki neden facebooku kapatmadım çünkü tabanının büyük bir bölümü facebooku kullanıyor oy kaybetmeyi göze alamadın.twiteri daha çok kültür düzeyi yüksek insanlar kullanıyor.
  • korucu kamil 3.4.2014 08:27:22
   açacaklar mecburen. alacaklarını aldılar.
  • yücel gürsoy 3.4.2014 08:20:21
   Twitterın kapatılma sebebi tamamen yolsuzluk dosyalarıydı yoksa hakaret vs falan değil. Seçim bitti şimdi twitter açılır. Genel seçimler başlamadan gene kapanır.
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin