Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anayasa değişikliği sonbahara

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.05.2000 - 00:01

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in önceliğin Anayasa değişikliğine verilmesi önerisi, ancak sonbaharda gerçekleşecek. TBMM Uzlaşma Komisyonu, çalışmalarını ekim ayında TBMM'nin gündemine getirecek. Komisyonun üzerinde uzlaştığı 24 maddelik Anayasa değişikliği genişletilerek, ‘genel bir revizyona’ dönüştürülecek.

  Sezer, TBMM Başkanlık Divanı üyeleriyle önceki gün yaptığı görüşmede, Anayasa'nın revize edilmesi ve askeri döneme ilişkin unsurların çıkarılması önerisinde bulunmuştu. Ancak, TBMM'nin 1 Temmuz'a kadar belirlediği gündemin içinde Anayasa değişikliği bulunmuyor.

  Sezer'i ziyaret eden TBMM Başkanlık Divanı üyeleri arasında bulunan TBMM Uzlaşma Komisyonu Başkanı Nejat Arseven, Sezer'in önerilerini hayata geçirmek için kollarını sıvadı. Arseven, bugün Uzlaşma Komisyonu'nu toplantıya çağıracak. Komisyon, daha geniş bir Anayasa reformu için uzmanların hazırladığı raporları inceleyecek. Komisyon daha sonra randevu alarak Sezer'i ziyaret edecek. Arseven, komisyonun TBMM Genel Kurulu tatile girene kadar çalışmalarını sürdüreceğini belirterek, ‘‘Ancak çalışmalarımızın bu dönem Genel Kurul aşamasına geleceğini sanmıyorum. Çünkü biz çok daha geniş kapsamlı bir değişiklik gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu nedenle, ancak 1 Ekim'de TBMM yeniden açıldığında Anayasa değişikliği öncelikli konular arasında yeralabilir’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı